Reklama
Rozwiń

Turystyka się odradza, ale do powrotu do stanu sprzed pandemii jeszcze rok

W tym roku branży turystycznej w ujęciu globalnym zabraknie już tylko 5 procent do przychodów uzyskanych przed pandemią. Łącznie mają one wynieść 9,5 biliona dolarów. Za rok będzie jeszcze lepiej.

Publikacja: 09.05.2023 00:28

34 kraje świata już przekroczyły poziom przychodów z turystyki, jaki uzyskały w 2019 roku

34 kraje świata już przekroczyły poziom przychodów z turystyki, jaki uzyskały w 2019 roku

Foto: AFP, Ludovic Marin

Według Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) 34 kraje świata już przekroczyły poziom przychodów z turystyki, jaki uzyskały w 2019 roku. Do końca tego roku podobnym wynikiem będzie mogła się pochwalić już prawie połowa ze 185 państw, które zostały ujęte w analizie. W tym roku globalnie będą one już tylko o 5 procent mniejsze niż przed pandemią i wyniosą 9,5 biliona dolarów. Pełnego odbicia należy spodziewać się w 2024 roku - pisze WTTC w informacji prasowej.

Czytaj więcej

Debata. Jaka polityka wobec turystyki po wyborach?

Wyliczenia pochodzą z raportu „2023 economic impact research” stworzonego we współpracy z Oxford Economics, który przedstawia znaczenie gospodarcze turystyki. Wynika z niego, że w zeszłym roku, mimo problemów ekonomicznych i geopolitycznych, sektor wzrósł o 22 procent, osiągając 7,7 biliona dolarów przychodów, co stanowiło 7,6 procent światowego PKB. Dla turystyki był to największy udział od 2019 roku, choć trzeba pamiętać, że produkt krajowy świata jest nadal o 22 procent mniejszy niż przed pandemią.

Badanie wskazuje, że wojna w Ukrainie i przedłużające się ograniczenia w podróżowaniu, które obowiązywały w niektórych krajach – za przykład podane są Chiny – miały znaczący wpływ na odbudowę turystyki w skali świata. Odblokowanie ruchu turystycznego w styczniu tego roku w Chinach pozytywnie wpłynie na turystykę, która powróci do poziomu z rekordowego 2019 roku już w przyszłym roku.

WTTC przypomina, że przed pandemią w gospodarce turystycznej zatrudnionych były ponad 334 miliony ludzi. Z tego 70 milionów straciło zajęcie.

Czytaj więcej

41 mln pasażerów na polskich lotniskach. Ryanair liderem wśród linii lotniczych

Rada podaje również, że w zeszłym roku wydatki podróżnych zagranicznych wzrosły o 82 procent, do 1,1 biliona dolarów, co pokazuje, że wyjazdy do innych krajów rosną.

Rada przewiduje, że do 2033 roku udział sektora w globalnym PKB wyniesie 11,6 procent, co oznacza przychody na poziomie 15,5 biliona dolarów. W branży pracować będzie wtedy 430 milionów osób, czyli 12 procent wszystkich zatrudnionych na całym świecie.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Wieś, natura, kultura, kulinaria - ruszyły prace nad 30. strategiami dla turystyki
Popularne Trendy
550 greckich plaż do wynajęcia. Chcesz postawić leżaki? – zgłoś się
Popularne Trendy
Polska Izba Turystyki ma rzeczniczkę. Pierwszą od pięciu lat
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Popularne Trendy
Baleary nałożą wyższe opłaty na turystów. Mniej gości, ale więcej spokoju
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń