Turystów zagranicznych ma być nawet więcej niż w 2019 roku – zmiana wyniesie 0,9 procent. A w stosunku do zeszłego roku wzrost sięgnie 9,7 procent.

Czytaj więcej

Portugalia: Zapowiada się rekordowy sezon turystyczny. Mamy atuty

Podróżni przyjadą głównie z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Belgii. A z rynków pozaeuropejskich najwięcej będzie ich  z Ameryki, tamtejsi turyści są bowiem najbardziej zainteresowani zwiedzaniem miast sztuki i terenów wiejskich i górskich.

Nieco słabiej rozwija się rynek krajowy, choć i tu zapowiada się wzrost – latem klientów ma być o 3,3 procent więcej. Mimo lepszego wyniku liczonego rok do roku, nadal nie uda się w tym segmencie osiągnąć poziomu sprzed pandemii – zabraknie około 1,2 procent.

Operatorzy w regionie północno-zachodnim i południowym Włoch odnotowali najwyższe wyniki w zakresie rezerwacji turystycznych ze wzrostem odpowiednio o 14,8 procent i 16,2 procent, głównie za sprawą gości zagranicznych. Podobnie jest w centrum i na północnym wschodzie. Oczekuje się, że kurorty nadmorskie i górskie pozyskają odpowiednio o 5,9 i 6,6 procent więcej gości. Miasta sztuki nadal są najpopularniejszym celem podróży (+8,3 procent), zyskują też małe miasteczka i mniejsze ośrodki, w których już 64,5 procent gości stanowią obcokrajowcy.