Polskie restauracje zdobyły trzy nowe gwiazdki Michelina. Mają ich już sześć

W najnowszym wydaniu gastronomicznego "Przewodnika Michelina" z Polski sześć restauracji nagrodzono słynnymi gwiazdkami. Oprócz trzech, które już je miały, doszły trzy nowe.

Publikacja: 20.06.2024 12:13

Polskie restauracje zdobyły trzy nowe gwiazdki Michelina. Mają ich już sześć

Foto: Adobe Stock

Michelin ogłosił nową listę restauracji rekomendowanych w "Przewodniku Michelina Polska 2024". W tym roku inspektorzy wydawnictwa oceniali lokale gastronomiczne Pomorza. Wcześniej odwiedzali tylko Warszawę, Kraków i Poznań.

W sumie przewodnik uwzględnia 77 restauracji, w tym trzy nowe lokale, które pierwszy raz zasłużyły na jedną gwiazdkę. Są to Arco by Paco Pérez w Gdańsku. Rozbrat 20 w Warszawie i Giewont w Zakopanem.

Pierwsza "łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły. Oryginalność widać także w dokonaniach szefa kuchni Antonio Arcieri’ego, a sama restauracja to elegancka przestrzeń, z której roztaczają się spektakularne widoki na panoramę Gdańska".

Rozbrat 20 "nadzorowana przez szefa kuchni a zarazem właściciela, Bartosza Szymczaka, restauracja zrobiła ogromne wrażenie na inspektorach Michelin sposobem, w jaki ewoluowała i dojrzewała w ciągu ostatnich kilku lat. Każde połączenie smaków jest pięknie wyważone, a najwyższej jakości składniki stanowią podstawę naprawdę pysznych dań".

Z kolei w Giewoncie we wsi Kościelisko "Przemek Sieradzki jako szef kuchni łączy polskie i francuskie produkty i techniki, uzyskując wyjątkowy efekt - zrównoważone dania, wyróżniające się odważnymi smakami i znakomitym wyczuciem".

Obecnie w Polsce działa już sześć restauracji z gwiazdkami Michelina, ponieważ nagrodzone wcześniej restauracje utrzymały to wyróżnienie. Dwie gwiazdki rok temu dostała krakowska restauracja Bottiglieria 1881, a po jednej Muga w Poznaniu i Nuta w Warszawie.

W tym roku polska gastronomia zyskała też dziewięć nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand, co ponad dwukrotnie zwiększyło liczbę tego typu lokali w kraju.

Przewodnik przyznał też pierwszą w Polsce "zieloną gwiazdkę Michelina" - dostał ją Eliksir z Gdańska. Zielona gwiazdka przyznawana jest restauracjom, które "są liderami w zakresie zrównoważonych praktyk. Ich ekologiczne zaangażowanie jest źródłem inspiracji zarówno dla prawdziwych smakoszy, jak i całej społeczności w branży restauracyjnej (...). Zespół Eliksiru wdraża wiele praktyk, aby zmniejszyć wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie ma filozofia ograniczania ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju kuchennego do użycia jako paliwo czy wykorzystywanie skórek cytrusów w kordiałach i syropach. Lokalne produkty są również kluczem do etosu Eliksiru, podobnie jak zastosowanie odnawialnych źródeł energii i zaangażowanie we współpracę z dostawcami, którzy podzielają to zrównoważone podejście".

- Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości - mówi cytowany w komunikacie wydawnictwa Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników Michelin. - Tegoroczny przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości inspektorzy znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku dołączyły do przewodnika. Inspektorzy byli pod wrażeniem dynamiki i pasji, jakie spotkali w restauracjach w całej Polsce, jak i nowej fali młodych szefów kuchni. Cieszę się również, że Polska ma teraz pierwszą restaurację z zieloną gwiazdką. To sukces nie tylko dla Polski, ale także dla naszej planety i dla bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży.

Oprócz nowych gwizdkowych restauracji, tegoroczny Przewodnik MICHELIN Polska 2024 rekomenduje 9 nowych lokali z Bib Gourmand. To wyróżnienie nazwane na cześć Bibendum, ludzika Michelin, jest nagrodą przyznawaną tym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Tegoroczna lista wyróżnionych to wspaniała wiadomoś

zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, a całkowita liczba nagród Bib Gourmand w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie.

Pięć nowych restauracji z Bib Gourmand znajduje się na Pomorzu, w tym dwie w Gdańsku. Treinta y Tres to restauracja na wskroś hiszpańska, "oferująca pyszne klasyczne dania i bogatą kartę hiszpańskich win".

Z kolei Hewelke jest "hołdem złożonym słynnemu miejskiemu piwowarowi i astronomowi Janowi Heweliuszowi. W kuchni o światowych wpływach dominują elementy panazjatyckie".

Dwa nowe lokale z nagrodą Bib Gourmand znajdują się w Sopocie. Kuchnia w 1911 Restaurant "rezygnuje z wyrafinowania i zamiast tego zapewnia mnóstwo smaku w każdym kęsie", a w Vinissimo "dużą rolę odgrywają wina, a kuchnia serwuje świeże i nieskomplikowane potrawy".

Lokalem z Bib Gourmand na Pomorzu jest też Luneta & Lorneta Bistro Club, luksusowa, a zarazem niedroga restauracja zlokalizowana we wsi Ciekocinko.

W Warszawie również znajdują się dwie nowe restauracje wyróżnione Bib Gourmand. Pierwsza z nich to Kontakt, "intrygujące bistro oferujące dania kuchni śródziemnomorskiej i bogatą kartę win". Druga, Ceviche Bar, "serwuje dania z owoców morza i inne potrawy wyróżniające się świeżym smakiem".

W Poznaniu także działa nowa restauracja z wyróżnieniem Bib Gourmand. Spot to "kolejny lokal koncentrujący się wokół wina. Specjalizuje się w domowo wędzonych składnikach i dysponuje tarasem z widokiem na winnicę". W Krakowie Folga została doceniona za "niedrogie dania, które czerpią inspirację z mnogości kuchni świata".

Wszystkie dotychczas działające w Polsce restauracje z Bib Gourmand zachowały swoje wyróżnienia: Molam w Krakowie, Fromażeria i Tu.restaurant w Poznaniu oraz alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill i Le Braci w Warszawie.

Oznacza to, że łączna liczba wyróżnień Bib Gourmand w Polsce wynosi obecnie 16.

Partnerem wydawnictwa Michelin jest Polska organizacja Turystyczna.

Przewodnik Michelin Polska 2024 w liczbach

77 rekomendowanych restauracji, w tym:

1 restauracja z dwiema gwiazdkami Michelina

5 restauracji z jedną gwiazdką Michelina (3 nowe)

1 restauracja z Zieloną Gwiazdką Michelina (nowa)

16 restauracji z Bib Gourmand (9 nowych)

Michelin

Michelin

Michelin ogłosił nową listę restauracji rekomendowanych w "Przewodniku Michelina Polska 2024". W tym roku inspektorzy wydawnictwa oceniali lokale gastronomiczne Pomorza. Wcześniej odwiedzali tylko Warszawę, Kraków i Poznań.

W sumie przewodnik uwzględnia 77 restauracji, w tym trzy nowe lokale, które pierwszy raz zasłużyły na jedną gwiazdkę. Są to Arco by Paco Pérez w Gdańsku. Rozbrat 20 w Warszawie i Giewont w Zakopanem.

Pozostało 93% artykułu
Popularne Trendy
Turystyka daje Niemcom 9 procent PKB. "Politycy ją doceniają, ale mało dla niej robią"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Popularne Trendy
Do Hiszpanii przyjedzie 90 milionów turystów. "Ten motor napędzi gospodarkę"
Popularne Trendy
Badanie: Większość Polaków oszczędza, by wyjechać na wakacje
Popularne Trendy
Na Santorynie „rzeczywiście bywa tłoczono”. „Ale to można wyregulować limitami”
Popularne Trendy
Nie przybywa turystów w Egipcie. "Przez wojnę na Ukrainie"
Popularne Trendy
Grecja poprawia ustawę turystyczną. W turystyce ma być sprawniej i nowocześniej