Najwięcej pasażerów obsłużyło warszawskie Lotnisko Chopina, z którego skorzystało 2,8 mln pasażerów. To o 1,6 mln więcej podróżnych niż w 2015 roku. Jeśli chodzi o porty regionalne, najlepiej poradziło sobie lotnisko Kraków-Balice. Skorzystało z niego 5 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 18,2 procent rok do roku.

– Dobre wyniki zawdzięczamy przede wszystkim Polskim Liniom Lotniczym LOT, które po restrukturyzacji aktywnie rozbudowują siatkę połączeń oraz przewoźnikom niskokosztowym – Ryanairowi i Wizz Airowi – opisuje Samson. Dodaje, że ostateczne wyniki są powyżej prognoz, które ULC wykonywał w roku 2012. – Przewidujemy, że w roku 2030 polskie lotniska obsłużą 60 mln pasażerów – przypomina Samson.

Z danych ULC wynika, że PLL LOT w 2016 roku obsłużył 6,8 miliona pasażerów, co oznacza o milion podróżnych więcej niż w roku 2015. Prezes wyjaśnia, że LOT w 2016 roku rozwijał swoją siatkę połączeń, szczególnie jeśli chodzi o połączenia dalekodystansowe. Polski przewoźnik wznowił wiele połączeń m.in. do Zurychu, Barcelony i Aten, oraz zwiększył oferowanie.

W zeszłym roku w ruchu regularnym Polacy najchętniej latali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii i Włoch. W przypadku ruchu czarterowego najchętniej wybierali się do Grecji, Hiszpanii i Bułgarii.