Oferta Wspólnego biletu samorządowego obejmuje łącznie 62 linii obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Przygotowało ją osiem – w większości należących do samorządów województw – spółek: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva (z grupy Deutsche Bahn), Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Jak zaznaczył cytowany w informacji Kolei Śląskich nt. biletu prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych Dariusz Grajda, to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce i pierwsze wspólne przedsięwzięcie tego związku. – Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami – wyjaśnia Grajda.
Zastrzega, że bilet jest „swego rodzaju pilotażem” i dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek. – Pracujemy nad jej rozbudowaniem. Przede wszystkim będziemy bardzo uważnie wsłuchiwać się w głosy pasażerów i – biorąc je pod uwagę – modyfikować ofertę – zapewnia szef ZSPK.
Wspólny bilet samorządowy jest imienny i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy uruchamianych przez współpracujących przewoźników. Obowiązuje także w regionalnych połączeniach autobusowych spółki Arriva. Dostępny jest jedynie w postaci zryczałtowanej – za 38 złotych, bez ulg ustawowych. Jest ważny przez 24 godziny od określonej daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę.
Zgodnie z założeniami oferty bilet będzie można nabyć z 7–dniowym terminem przedsprzedaży: w kasach biletowych, w biletomatach, przez internet, w innych punktach sprzedaży, a także w dniu wyjazdu: w pociągach, za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash i za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.