„Szanowni Państwo,
w związku z depeszą PAP z dnia 15 sierpnia 2017 r. w sprawie złożenia przez starostę tatrzańskiego oferty zakupu 99,78 % akcji Polskich Kolei Linowych S.A. (PKL) od spółki Altura [„Tatrzański samorząd chce odkupić Polskie Koleje Linowe” – red.], Zarząd PKL informuje, że nie są obecnie prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie. Oferta złożona przez starostę tatrzańskiego została odrzucona przez właściciela Spółki.
Jak wcześniej informowaliśmy, rozważana jest publiczna oferta sprzedaży akcji PKL (tzw. IPO). Możliwość taka została zapisana w Statucie Spółki (§7 ust. 15). Warto przypomnieć, że zgodnie ze statutem PKL, w czasie IPO gminy tatrzańskie lub podmiot przez nie wskazany, będą miały prawo do objęcia określonej puli akcji. Obecnie jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach IPO.
Jeśli zaś chodzi o status prawny budynków górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch, to nie jest prawdą, że w kwietniu br., na mocy porozumienia zawartego między Polskimi Kolejami Państwowymi a starostą tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i PTTK, górna stacja kolei głównej na szczycie Kasprowego Wierchu oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przeszła na własność Skarbu Państwa (reprezentowanego przez starostę tatrzańskiego) i PTTK.
Jak wielokrotnie podkreślały Polskie Koleje Linowe – zgodnie z wpisami w księgach wieczystych budynki w obrębie stacji górnej kolei na Kasprowy Wierch, jako przynależne gruntowi, już od dawna stanowiły własność Skarbu Państwa i PTTK – i dlatego też PKL zawarł stosowne umowy dzierżawy nieruchomości na Kasprowym Wierchu ze Skarbem Państwa i PTTK”.