Zimą 54 nowości w połączeniach lotniczych z Polski

W sezonie zimowym pasażerowie podróżujący z Polski mają do wyboru 460 regularnych połączeń, w tym 54 nowości. Serwis Tanie-Loty.pl opublikował raport o siatce połączeń z 15 polskich lotnisk

Publikacja: 30.10.2017 10:18

Zimą 54 nowości w połączeniach lotniczych z Polski

Foto: Pixabay

Nowy rozkład lotów wszedł w życie w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Zimowa siatka połączeń będzie obowiązywać do 24 marca 2018 roku.

Jak podają autorzy zestawienia, przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych nowości. Ryanair poleci z Krakowa do Marrakeszu i Lizbony, a z Poznania do Castellon i Madrytu. Wizz Air zainauguruje loty do Agadiru z Wrocławia, a z Gdańska do Lizbony, Tromso i Wilna. W sezonie zimowym na lotnisku w Lublinie pojawi się easyJet z nowym połączeniem do Mediolanu Malpensa.

– Podróżujący z Wrocławia i okolic jako jedyni w Polsce będą mogli polecieć bezpośrednio do Palermo na Sycylii. Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe połączenia do Maroko i Izraela. Wśród nowości są także długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych z Wrocławia do Zurychu – komentuje cytowana w raporcie Anna Pustizzi, redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl.

Na zimę wracają też typowo zimowe połączenia sezonowe do Grenoble, Turynu i Werony.

54 nowości z polskich lotnisk na sezon zimowy 2017/2018 roku:

Warszawa Lotnisko Chopina

W sezonie zimowym z Lotniska Chopina w Warszawie pasażerowie mają do wyboru połączenia 33 przewoźników do 108 portów lotniczych w 51 państwach. W rozkładzie zawieszane są przede wszystkim połączenia sezonowe, np. do Włoch, Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, a także – podobnie, jak w ubiegłym roku – trasy sezonowe, do Toronto czy do Winnicy. Z czterech połączeń wycofuje się jedna z linii obsługujących dany kierunek. Norwegian przestaje latać do Barcelony i Madrytu, zaś Ryanair nie będzie już oferował lotów z Warszawy do Gdańska i Wrocławia. W styczniu skasowane zostanie połączenie Aer Lingus do Dublina. Z uwagi na bankructwo linii Air Berlin na krótko zniknie połączenie z Berlinem, ale to miejsce dość szybko, gdyż już od 4 grudnia, zajmie PLL LOT z dwoma połączeniami dziennie.

– Siatka połączeń w sezonie zimowym zmienia się nieznacznie. Znikają połączenia sezonowe i takie, które są nastawione na turystykę wakacyjną – mówi cytowany w raporcie Piotr Rudzki, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Lotniska Chopina. Na ten moment mamy informację o jednym całkowicie nowym połączeniu, do Moskwy Domodiedowo wykonywanym przez linię Ural Airlines. To będzie również nowy przewoźnik w Warszawie. Planuje operować od 18 grudnia, ale nie są to jeszcze informacje potwierdzone. Ponadto przywracane są 4 sezonowe, regularne zimowe połączenia: Eljat Ovda, Grenoble, Turyn i Werona – dodaje Rudzki.

Port Lotniczy Kraków

W zimowym rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdziemy 88 połączeń oferowanych przez 15 linii lotniczych. To o 23 więcej niż przed rokiem. 16 z nich to całkiem nowe połączenia.

– Cieszymy się z coraz większej dywersyfikacji naszej siatki połączeń – mówi cytowany w raporcie Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. – Wśród nowości będą zarówno miasta na południu, m.in. Ateny, Lizbona, Marsylia, Sewilla, a także nowość na kontynencie afrykańskim (Marrakesz) i kierunki północne (Malmo, Goteborg, Glasgow). Na uwagę zasługuje także rozwój połączeń z miastami Europy Środkowej: Pragą, Berlinem oraz Norymbergą – wylicza.

Dużą liczbą nowości może pochwalić się Ryanair, który wprowadzi 15 nowych połączeń: Ateny, Barcelonę, Berlin, Frankfurt Glasgow, Goteborg, Lizbonę, Malmo, Marrakesz, Marsylię, Neapol, Norymbergę, Pragę, Sewillę oraz Tel Awiw. Kolejną nowością są loty Jet2.com do Birmingham.

Nowy sezon oznacza też powrót lotów linii Ryanair do izraelskiego Ejlatu. Do zimowej siatki, poza nowymi kierunkami, zostaną włączone wybrane loty z okresu letniego, między innymi Wenecja i cieszące się dużą popularnością połączenie do Chicago.

Port Lotniczy Gdańsk

Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 61 bezpośrednich połączeń obsługiwanych przez 7 linii lotniczych. W rozkładzie znajdzie się 7 nowych kierunków. Ryanair będzie latał do Aarhus, Wrocławia, Tel Awiwu i Ejlatu, zaś w grudniu nowe połączenia do Lizbony, Tromso i Wilna zainauguruje Wizz Air.

W sezonie zimowym zawieszone zostają loty do Pizy, Neapolu i Alicante. Dodatkowo zamknięte zostaną połączenia do Berlina (Air Berlin), Brukseli Charleroi (Wizz Air) i Warszawy (Ryanair). Na zimę znikają także loty do Bergen (SAS) i Newcastle (Ryanair).

Port Lotniczy Wrocław

W rozkładzie na zimę 2017/18 roku pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji rekordową liczbę 46 połączeń regularnych. Znalazło się tutaj 39 rejsów niskokosztowych, zarówno na południe Europy i Wyspy Brytyjskie, jak i do Afryki, Skandynawii i na Wschód. Uzupełnieniem są połączenia do 7 najważniejszych europejskich hubów przesiadkowych, między innymi do Zurychu, Frankfurtu nad Menem, Monachium, Kopenhagi, Dusseldorfu czy Warszawy, a także loty do Tel Awiwu i do Gdańska

– Z rozkładu Ryanaira znika Warszawa – to efekt ogólnopolskiej decyzji przewoźnika, który zdecydował się zawiesić krajowe loty na Lotnisko Chopina z końcem sezonu letniego. Mimo to Ryanair pozostaje mocno związany z Wrocławiem – zapewnia cytowany w raporcie Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Pasażerowie wrocławskiego lotniska nadal mają też do dyspozycji 6 lotów dziennie do Warszawy, które realizują PLL LOT. Dodatkowo rozmawiamy o możliwościach dalszej rozbudowy połączeń krajowych z innymi przewoźnikami – dodaje.

W sezonie zimowym znikają typowo letnie kierunki, Alicante, Barcelona, Kreta (Chania), Majorka, które wrócą w marcu 2018 roku.

Od 29 października do rozkładu wchodzi 10 nowych połączeń regularnych. Najwięcej, bo aż 8, zaproponuje Ryanair.

– Cieszą nas zwłaszcza nowe kierunki południowe – Palermo na Sycylii, do którego wrocławscy pasażerowie mają szansę polecieć lotami niskokosztowymi jako jedyni w Polsce. Poza tym irlandzki przewoźnik uruchamia loty do Brukseli Charleroi, Edynburga, Leeds Bradford, Oslo Torp, Tel Awiwu i Gdańska – wylicza Dariusz Kuś.

Ofertę lotów z Wrocławia poszerza także Wizz Air. W nowym sezonie ze stolicy Dolnego Śląska polecieć można do Agadiru w Maroku. Nowe połączenie ruszy 2 listopada. – Jestem przekonany, że powtórzy sukces tegorocznych nowości tego przewoźnika, Lwowa i Reykjavíku, które notują bardzo dobre wskaźniki wypełnień samolotów, a – co nas cieszy – zostają również na zimę – opisuje prezes wrocławskiego lotniska.

Wśród nowości są również długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych do Zurychu.

Port Lotniczy Katowice Airport

Siatka połączeń regularnych obejmuje tu 43 połączenia. W rozkładzie zimowym z Katowice Airport zostanie uruchomionych pięć nowych połączeń regularnych. W niedzielę 29 października linia lotnicza Ryanair wykonała pierwsze loty z Pyrzowic do Aten, Edynburga i Mediolanu – Malpensy. Z kolei Wizz Air w poniedziałek 30 października zainauguruje trasę na lotnisko Ovda w Izraelu, a w czwartek 2 listopada – do Agadiru w Maroku.

Wizz Air zamyka na zimę połączenia do Belfastu, Maastricht Aachen, Paryża Beauvais i sezonowe połączenie do Kutaisi w Gruzji. Ryanair natomiast od listopada zawiesi połączenie do Hamburga.

Port Lotniczy Warszawa Modlin

W sezonie zimowym oferuje 42 połączenia regularne. Mapa kierunków wzbogaci się o 5 nowych połączeń: Baden-Baden, Menningen, Sewillę, Wenecję i Ejlat. Ryanair likwiduje za to połączenie do Salonik. Zniknie też 6 połączeń cieszących się dużym zainteresowaniem w sezonie letnim: do Faro, Pizy, Chanii, Trapani, na Korfu i do Cagliari .

Port Lotniczy Poznań

W sezonie zimowym dostępnych jest 30 połączeń oferowanych przez trzech przewoźników tradycyjnych – PLL LOT, Lufthansę, SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanaira i Wizz Aira. Ryanair otwiera w tym sezonie w Poznaniu swoją piątą bazę w Polsce, dzięki temu zainauguruje 7 nowych połączeń.

– Cieszymy się bardzo, mogąc ogłosić największy w historii rozkład lotów z Poznania z 7 nowymi kierunkami do Aten, Billund, Castellon, Ejlatu, Madrytu, Oslo Torp i Tel Awiwu oraz dodatkowymi lotami do Londynu Stansted (łącznie 14 tras). Jesteśmy dumni z otwarcia 5. już bazy Ryanaira w Polsce – mówi cytowany w raporcie Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. pegulacyjnych i prawnych.

Na zimę zawieszone zostają loty do Barcelony Girony i na Korfu (Ryanair). Oba połączenia powinny jednak wrócić do rozkładu już na wiosnę.

Port Lotniczy Lublin

W sezonie zimowym z lotnisko w Lublinie dostępnych będzie 13 połączeń, w tym 2 nowości. 29 października easyJet zainaugurował połączenie pomiędzy Lublinem a Mediolanem (Malpensa). Port Lotniczy Lublin będzie drugim, po Krakowie, lotniskiem w Polsce obsługiwanym przez easyJet. Od grudnia Small Planet Airlines zaoferuje zaś loty do Werony.

– Port Lotniczy Lublin skutecznie pozyskuje nowych przewoźników i rozwija siatkę połączeń – mówi cytowany w raporcie Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin SA. Przez ostatnie 2 lata konsekwentnie pracowaliśmy nad tym, aby to właśnie easyJet ponownie połączył Mediolan z Lublinem. Mediolan to dla nas trasa o szczególnym znaczeniu, przede wszystkim ze względu na liczne kontakty handlowe pomiędzy województwem lubelskim a regionami w północnych Włoszech. Jestem przekonany, że to połączenie znajdzie również uznanie wśród licznej Polonii z naszego regionu, pracującej lub odwiedzającej swoje rodziny w Lombardii i innych rejonach Włoch – dodaje.

Port Lotniczy Szczecin

Połączenia ze Szczecina w sezonie zimowym oferuje 4 przewoźników. Podróżni mają do dyspozycji 9 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina i Liverpoolu (Ryanair), do Londynu Luton, Stavanger, Bergen i Oslo Torp (Wizz Air), do Oslo Gardemoen (Norwegian) i do Warszawy (PLL LOT i Ryanair).

Port Lotniczy Rzeszów

W ramach regularnych połączeń pasażerskich z lotniska Rzeszów-Jasionka można dotrzeć do Warszawy, Londynu, Monachium, Glasgow, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.

Z rozkładu znika na zimę sezonowe połączenie na Korfu.

– Od 31 października pasażerowie będą mogli polecieć dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty, na trasie Rzeszów Jasionka – Glasgow Prestwick. Połączenie to zostanie utrzymane również w sezonie letnim 2018 roku – mówi cytowany w raporcie Marcin Kołacz z Biura Prasowego Lotniska w Rzeszowie.

Port Lotniczy Bydgoszcz

W sezonie zimowym z bydgoskiego lotniska polecieć można w 6 kierunkach. Ryanair oferuje loty do Birmingham, Dublina, Londynu Stansted i do Londynu Luton (nowość). Lufthansa od 29 października lata codziennie do Frankfurtu, zaś PLL LOT kontynuuje loty do Lwowa.

– W sezonie zimowym w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pojawią się dwie nowości. Z końcem miesiąca października pasażerowie korzystający z naszego portu zyskają możliwość codziennych podróży do Frankfurtu, dzięki zwiększeniu oferowania z 6 do 7 lotów tygodniowo – mówi cytowany w raporcie Daniel Mackiewicz, kierownik ds. marketingu bydgoskiego lotniska. – Loty Lufthansy do tego ważnego lotniska przesiadkowego odbywające się 7 dni w tygodniu to znakomita informacja dla przedstawicieli biznesu oraz turystów planujących dalekie podróże. Zwiększone oferowanie pozwoli na bardziej elastyczne planowanie lotów – dodaje.

Również z początkiem sezonu zimowego do rozkładu lotów Portu Lotniczego Bydgoszcz dołączy nowy kierunek, Londyn Luton. Loty będą odbywały się 3 razy w tygodniu (środy, piątki i niedziele).

Połączenia Ryanaira do Dusseldorf Weeze i Glasgow, podobnie jak wtorkowe loty do Londynu Stansted, wrócą do siatki wraz z początkiem sezonu letniego.

Port Lotniczy Łódź

W siatce połączeń łódzkiego lotniska są trzy połączenia: do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina. Wszystkie obsługiwane są przez Ryanaira.

Port Lotniczy Olsztyn Mazury

Pasażerowie mają tu do dyspozycji dwa połączenia. Wizz Air będzie obsługiwał dwa razy w tygodniu loty do Londynu Luton, a Ryanair poleci trzy razy w tygodniu do Londynu Stansted.

Port Lotniczy w Zielonej Górze

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne – do Warszawy.

Port Lotniczy Radom

Wczoraj Sprint Air ostatni raz poleciał do Gdańska, Lwowa i Pragi. Radomskie lotnisko pozostało więc na zimę bez żadnego przewoźnika.

Nowy rozkład lotów wszedł w życie w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Zimowa siatka połączeń będzie obowiązywać do 24 marca 2018 roku.

Jak podają autorzy zestawienia, przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych nowości. Ryanair poleci z Krakowa do Marrakeszu i Lizbony, a z Poznania do Castellon i Madrytu. Wizz Air zainauguruje loty do Agadiru z Wrocławia, a z Gdańska do Lizbony, Tromso i Wilna. W sezonie zimowym na lotnisku w Lublinie pojawi się easyJet z nowym połączeniem do Mediolanu Malpensa.

Pozostało 95% artykułu
Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Przejazdy
Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Przejazdy
Zakaz lotów przedłużony do końca roku