LOT: Polacy występujcie o amerykańskie wizy, to je zniosą

LOT zainicjował akcję społeczną, w której apeluje do Polaków, aby występowali do amerykańskich ambasad o wizy do Stanów Zjednoczonych. Jeśli liczba wniosków i uzyskanych wiz wzrośnie podwójnie, jest szansa, że Amerykanie je w ogóle zniosą

Publikacja: 24.01.2018 17:30

LOT: Polacy występujcie o amerykańskie wizy, to je zniosą

Foto: Bloomberg

Jak tłumaczy biur prasowe przewoźnika, żeby jakiś kraj wszedł do programu dzięki któremu jego obywateli nie obejmuje obowiązek posiadania wiz wjazdowych do USA, Visa Waiver Program, musi spełnić ważne kryterium – odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły w danym roku wizy nieimigracyjnej B1/B2 (turystycznej i biznesowej), nie może być większy niż 3 procent. Polacy mają obecnie wskaźnik 5,9 procent odrzuconych wniosków o wizę. Jak podaje LOT w 2017 roku o wjazd do USA starało się 107 tysięcy Polaków.

Bez wiz do USA mogą wjeżdżać obywatele 38 państw, w tym 23 należących do Unii Europejskiej. Są wśród nich Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nie spełniają warunków programu Visa Waiver Program. Każdy kto ubiega się o amerykańską wizę – niezależnie od wyniku postępowania – musi zapłacić 160 dolarów opłaty za rozpatrzenie wniosku.

Żeby osiągnąć ten cel powstała koalicja organizacji pozarządowych i biznesu, która przez kolejnych kilka miesięcy będzie promowała występowanie o wizę do USA i objaśniała zasady jej otrzymywania. Należą do niej: Fundację Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard.

„Do wspólnej promocji USA jako kierunku podróży biznesowej czy turystycznej oraz akcji objaśniającej amerykański proces wizowy może włączyć się jednak każda instytucja i firma, tak by wiedza o zasadach przyznawania amerykańskiej wizy oraz promocja USA jako atrakcyjnego kierunku podróży była jak najszersza” – opisuje LOT w komunikacie prasowym.

Jak będzie przebiegać akcja? LOT przygotował ulotki, w których w punktach instruuje, jak wystąpić o amerykańską wizę. – Ulotki będziemy rozdawać w samolotach, na lotniskach i przy różnych wydarzeniach – wyjaśnia Konrad Majszyk z biura prasowego LOT. – Ideę będziemy też popularyzować w mediach, w tym społecznościowych.

– Naszym celem jest zachęcenie Polaków, by występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową – mówi cytowany w komunikacie Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji. – To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie.

– Do możliwości, jakie otwiera wejście Polski do ruchu bezwizowego, nie trzeba nikogo przekonywać: to ogromny impuls rozwojowy dla wymiany handlowej, kulturalnej oraz nowy wymiar łączności dla wielu polskich rodzin – dodaje.

LOT lata obecnie dreamlinerami z Warszawy do trzech amerykańskich miast: Nowego Jorku, Chicago i do Los Angeles. Dodatkowo z Krakowa do Chicago, daje to razem 33 loty tygodniowo w lecie i 21 zimą.  Od 10 kwietnia ruszy też połączenie z Rzeszowa do Nowego Jorku. W sumie w zeszłym roku przewiózł na trasach do USA 460 tysięcy pasażerów.

Polska nie jest pierwszym krajem, który poprzez społeczną kampanię będzie starać się zmienić niekorzystne statystyki. Przed laty udało się to między innymi w Czechach i Korei Południowej. W krajach tych udało się przyspieszyć moment zniesienia wiz organizując różnego rodzaju kampanie informacyjne dla mieszkańców.

„Osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ najczęściej wnioski takie zostają odrzucane” – apeluje LOT.

I dalej opisuje warunki otrzymania wizy. „Aplikujący powinni też zwrócić szczególną uwagę na kategorię wizy, o jaką się starają. Na przykład młode osoby planujące wyjazd na wakacyjne Work&Travel nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2, a o dedykowany im specjalny rodzaj wiz. Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach Ambasady USA.

W każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych”.

LOT zwraca też uwagę, że w minionych latach najwięcej odmów dotyczyło wniosków z Podkarpacia, Małopolski i tzw. ściany wschodniej (m.in. Podlasia). Stosunkowo wysoki odsetek odmów dotyczył też Polonii w Wielkiej Brytanii. „Wnioski wizowe z tych obszarów geograficznych najczęściej zawierały błędy i nieścisłości, a w związku z tym były odrzucane”.

„Polacy mogą składać wnioski wizowe w Ambasadzie USA w Warszawie, Konsulacie w Krakowie i innych amerykańskich placówkach dyplomatycznych na świecie (w wizowej statystyce strona amerykańska bierze pod uwagę wszystkie osoby ubiegające się o wizę z polskim paszportem bez względu miejsce złożenia wniosku o wizę). Sama procedura ubiegania się o wizę jest sukcesywnie poprawiana, a jej czasochłonność ograniczana”.

– Jako strona amerykańska chcemy mieć pewność, że z ubiegania się o wizę nie zrezygnuje nikt z obywateli Polski, kto jest zainteresowany i spełnia kryteria, ale nie składa wniosku, obawiając się, że procedura jest zbyt skomplikowana i zajmie zbyt dużo czasu. Dlatego wciąż usprawniamy procedury – mówi Patrick T. McNeil, zastępca konsula generalnego USA w Warszawie, cytowany przez LOT. – Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa i wejściu do Ambasady USA w Warszawie wnioskodawca spędza w środku nie więcej niż 20 minut. To dobry rezultat, ale mimo to pracujemy, żeby go poprawić – dodaje.

Program bezwizowy umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych. Nadal możliwe jest jednak ubieganie się o dowolny rodzaj wizy w amerykańskich placówkach konsularnych.

Jak tłumaczy biur prasowe przewoźnika, żeby jakiś kraj wszedł do programu dzięki któremu jego obywateli nie obejmuje obowiązek posiadania wiz wjazdowych do USA, Visa Waiver Program, musi spełnić ważne kryterium – odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły w danym roku wizy nieimigracyjnej B1/B2 (turystycznej i biznesowej), nie może być większy niż 3 procent. Polacy mają obecnie wskaźnik 5,9 procent odrzuconych wniosków o wizę. Jak podaje LOT w 2017 roku o wjazd do USA starało się 107 tysięcy Polaków.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Przejazdy
Lotnisko w Gdańsku zyska parking i farmę fotowoltaiczną w jednym
Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią