Według Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu Polska znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów z najlepszymi portami lotniczymi świata, a CPK doprowadzi do „intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej”.
„Dzięki rozbudowie sieci kolejowej między Warszawą i Łodzią będzie to najlepiej skomunikowany obszar w Polsce” – czytamy w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.
Centralny Port Komunikacyjny przewiduje powiązanie transportu lotniczego, kolejowego i drogowego. Lista towarzyszących mu inwestycji ma być podana w rozporządzeniu do ustawy. „Ustalając tę listę rząd będzie brał pod uwagę znaczenie danego przedsięwzięcia dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania CPK, rozwoju krajowego systemu transportowego i przesyłowego, jak również rozwoju i integracji przylegających do CPK aglomeracji” – podaje CIR.
Nieruchomości rolne przeznaczone pod budowę CPK będą „nabywane (…) w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r. (…) Szacuje się, że w ten sposób zostanie nabyta zdecydowana większość nieruchomości i procedura odszkodowawcza będzie uruchomiona dopiero w ostateczności” – dodano.
Jednocześnie projekt przewiduje „rozszerzony katalog nieruchomości zamiennych” w całym kraju należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasów Państwowych i Krajowego Zasobu Nieruchomości.