Rome2rio, australijska platforma do planowania podróży, przeanalizowała 1,5 miliona taryf w klasie ekonomicznej w 200 liniach lotniczych na świecie z dwóch miesięcy. Na tej podstawie przygotowała trzeci już raport „Global flight report”. Okazuje się, że średnia cena jaką płaci pasażer za kilometr lotu wzrosła z 17,75 w 2016 roku do 18,8 centa amerykańskiego w obecnym, a najtańszą linią lotniczą na świecie jest australijska Tigerair, w której kilometr kosztuje średnio zaledwie 6 centów.
Przewoźnik ten wygrywa zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i w kategorii połączeń krajowych. W tej ostatniej na ostatnim miejscu znalazł się amerykański Charterlines, któremu płaci się 1,26 dolara za kilometr.
Porównanie na trasach międzynarodowych pokazuje, że najlepszą propozycję dla pasażerów ma Air Asia (7 centów za kilometr), najdrożej jest natomiast w Air Dolomiti (48 centów za kilometr). Z kolei polski LOT w przeliczeniu kosztuje 21 centów za kilometr, co plasuje go na 152 pozycji w zestawieniu cen biletów za granicę.
Analiza kosztów połączeń w poszczególnych regionach świata pokazuje, że najlepsze oferty mają przewoźnicy z Azji i Bliskiego Wschodu. Tu palma pierwszeństwa przypada Grupie Air Asia. Choć niektórzy przewoźnicy są naprawdę tani, to klienci często wybierają oferty linii, w których średnia cena jest wyższa. Przykładem mogą być loty z Wielkiej Brytanii do Azji i Australii. Choć australijski Qantas znajduje się na ósmym miejscu w zestawieniu, to klienci kupują przeloty w te regiony świata w Etihad (miejsce 6), Royal Brunei Airlines (19), China Southern (20) i Emirates (25).
Za podróż na trasach europejskich najmniej za kilometr lotu żąda Ryanair (numer 7 w globalnym zestawieniu), mimo podniesienia cen z 9 do 10 centów (2016 wobec 2018 roku), kolejny jest Wow Air z lotami na Islandię (miejsce 9, 10 centów), a dalej Wizz Air (13 centów za kilometr, 53 miejsce w rankingu).