Stany Zjednoczone zezwolą na podróże z Europy?

Biały Dom rozważa zdjęcie zakazu przyjazdów do Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Publikacja: 27.11.2020 08:20

Stany Zjednoczone zezwolą na podróże z Europy?

Foto: Fot. AFP

Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz przyjazdów z Europy do Stanów Zjednoczonych w połowie marca, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wyjęci spod niego są między innymi pracownicy misji humanitarnych, dziennikarze, inwestorzy, naukowcy i studenci.

Teraz, jak podaje agencja informacyjna Reuters, powołując się na informacje od przedstawicieli rządu amerykańskiego i linii lotniczych, Biały Dom analizuje możliwość zdjęcia tego zakazu z 27 krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Nadal zakazem objęci byliby podróżni z Chin i Iranu. Plan popierają członkowie zespołu specjalnego ds. koronawirusa, a także władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne i inne agencje federalne. Na razie prezydent Donald Trump nie ogłosił decyzji w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Stany Zjednoczone dłużej bez wycieczkowców

Zniesienie zakazu pomogłoby poprawić trudną sytuację finansową tamtejszych linii lotniczych – liczba realizowanych przez nie lotów zagranicznych spadła o 70 procent. Z drugiej strony utrzymujący się wysoki poziom zakażeń w Europie może być powodem, dla którego prezydent Donald Trump będzie chciał utrzymać w mocy swoją decyzję. Inną przeszkodą może być to, że kraje europejskie wcale nie muszą od razu zezwolić Amerykanom na przyjazdy. Na razie mieszkańcy USA mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale pod warunkiem, że poddadzą się dwutygodniowej kwarantannie.

W sobotę Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wydało nowe zalecenia dla podróżujących za granicę. Turyści powinni zrobić test na koronawirusa na jeden do trzech dni przed wylotem, a następnie po trzech-pięciu dniach po powrocie. Dodatkowo przez siedem dni po przylocie powinni zostać w domu.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd cofa zakaz wykonywania lotów do USA

Airlines for America – organizacja branżowa reprezentująca linie lotnicze American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines i wiele innych, poinformowała, że lobbuje w rządzie za wprowadzeniem narodowych standardów przeprowadzania testów, by znieść obostrzenia w podróżowaniu. W oświadczeniu przekazanym Reutersowi pisze, że rekomendacje CDC są krokiem w dobrym kierunku i ma nadzieję, że dzięki testom będzie można bezpiecznie otworzyć granice i znieść kwarantannę.

Stany Zjednoczone prowadziły już rozmowy z kilkoma krajami na temat wprowadzenia testów dla lotów na konkretnych trasach. Na pytanie o możliwość zniesienia ograniczeń w podróżowaniu rzecznik Departamentu Transportu powiedział, że urząd jest gotowy, by wesprzeć bezpieczne przywrócenie lotów zagranicznych do i z USA.

Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Przejazdy
Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej
Przejazdy
Zakaz lotów przedłużony do końca roku