Koniecznie zrób to w Dubaju

Linia brzegowa Dubaju obfituje w piękne plaże, a każda z nich oferuje turystom coś innego. Plaża Black Palace Beach jest idealna dla tych, którzy szukają bardziej spokojnego i mniej zatłoczonego miejsca. To publiczne miejsce jest otwarte dla wszystkich, ciągnie się wzdłuż Al Sufouh Street. Mimo swojej doskonałej lokalizacji jest zdecydowanie jedną z lepiej strzeżonych tajemnic miasta. Plaża leży w pobliżu królewskich letnich pałaców w Al Sufouh. Tu można zobaczyć krystalicznie czystą, błękitną wodę i przepiękne zachody słońca nad Palm Jumeirah.

W Starym Dubaju jest wiele do zrobienia – niezależnie czy zwiedzający chce odkryć kawałek historii, czy po prostu delektować się tradycyjnymi przysmakami. Mimo ogólnej nowocześności, tradycyjne arabskie suki Dubaju są nadal kluczowym elementem codziennego życia i handlu, a błądzenie przez labirynt handlowych uliczek jest niezwykłym turystycznym doświadczeniem. To tu można odkryć prawdziwe dziedzictwo handlowego Dubaju. Do wyboru jest Złoty Suk, na którym handluje się orientalną biżuterią; Suk z tkaninami, kolorowa, tętniąca życiem przestrzeń wypełniona belami tkanin, cienkimi jedwabiami i przewiewną bawełną; Suk z przyprawami, kuszący aromatami najbardziej cenionych przypraw na świecie. Podróż pomiędzy sukiem w Bur Dubai i Deira polecamy przemierzyć abrą, tradycyjną arabską łodzią. Przeprawa kosztuje zaledwie 1 dirhama (około 1 złotego).

Pij i jedz w Dubaju

Brunchy weekendowe, czyli posiłek który przypada na porę pomiędzy śniadaniem a obiadem jest ulubioną przekąską mieszkańców Dubaju. Tydzień roboczy trwa od niedzieli do czwartku. Piątkowe brunche to najlepszy czas kiedy można ucztować, to moment w którym wszystkie społeczności miasta zaczynają świętować początek weekendu. Jeśli turysta chce skosztować tradycyjnego słodkiego smakołyku, powinien udać się do piekarni Al Reef Bakery. Ta cukiernia to faworyt lokalsów. Znajduje się w dzielnicy Satwa, a serwuje się w niej domowej roboty słodycze w tym baklavę, knafe, maamoul i kaak. Podczas gdy gahwa (arabska kawa) od dawna odgrywa ważną rolę w gościnności w Emiratach, indyjska herbata masala, znana jako karak chai, stała się również istotną częścią kultury Dubaju. Tradycyjnie gotowana na małym ogniu, powstaje z połączenia czarnej herbaty, mleka, cukru i indyjskich przypraw – kardamonu, goździków, imbiru i cynamonu. Karak jest ulubionym napojem na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, przy szybkim śniadaniu lub jako popołudniowa syta herbata.

Korzenie Dubaju

Gdzie odkryć korzenie Dubaju? – najlepiej zacząć od Dubai Creek, skąd rozrastała się dzisiejsza metropolia. To dawne, ale wciąż bijące serce handlowego miasta. Szczególną atrakcją jest penetrowanie ciasnych uliczek, wspaniale odrestaurowanej, historycznej dzielnicy Al Fahidi. Entuzjaści fotografii mogą tu znaleźć doskonałe kadry do swoich zdjęć.

W okolicy jest także wiele galerii sztuki z różnymi dziełami: kaligrafią, wyrobami współczesnymi. Wizyta w Al Fahidi nie będzie kompletna bez odwiedzenia Centrum Kulturowego Szejka Mohammeda, położonego w samym centrum Al Fahidi. Aby uzyskać prawdziwie autentyczny wgląd w lokalną kulturę turysta powinien pojechać na wyścig wielbłądów, który odbywa się w chłodniejszych miesiącach roku – to ulubiony sport mieszkańców Emiratów. Sezon dla tej dziedziny sportu trwa od października do kwietnia, a wyścigi odbywają się zazwyczaj w piątkowy lub sobotni poranek. Największy tor to Al Marmoum Camel Racetrack, siedziba klubu Dubai Camel Racing Club. Miejsce znajduje się w odległości pół godziny jazdy samochodem od miasta.

Oryginalne dubajskie wioski

Chcesz zobaczy jak wyglądały oryginalne wioski w Dubaju? Wybierz się do Hatta Heritage Village, która została ponownie otwarta po renowacji w 2001 roku. Atrakcja znajduje się w samym sercu górskiego regionu Hatta w emiracie Dubaju, około 100 kilometrów od centrum miasta. Wizyta w Hatta Heriatge Village uświadamia turystom jak mogło wyglądać tradycyjne, wiejskie życie w górskiej osadzie. Jeśli zwiedzający chce uciec od zgiełku miasta może pojechać nad rozległą oazę, przy jeziorze Al Qudra. Tutaj, w otoczeniu natury na blisko 10 hektarach pustynnego krajobrazu Saih Al Salam, możne spędzić spokojny poranek lub miłe popołudnie. W Al Qudra można zrobić beztroski piknik lub pojechać na przejażdżkę po torze kolarskim meandrującym po pustyni. Podróż do Al Qudra daje również możliwość podejrzenia otaczającej przyrody. Podróżni mogą zobaczyć także pustynnego lisa, oryksa. Obszar jest domem dla 170 gatunków ptaków, w tym flamingów i łabędzi.