O ubezpieczeniu turystycznym myślimy przede wszystkim w kontekście wakacji za granicą. Chronić ma nas ono wtedy głównie przed wysokimi kosztami usług medycznych. Ale czy warto sięgnąć po ubezpieczenie na wakacje także wtedy, kiedy planujemy wypoczywać w Polsce? A jeśli tak, to jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze?

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce – zacznijmy od NNW

Spędzając urlop w Polsce, nie musimy martwić się o to, że jeśli trafimy do szpitala, zostanie nam wystawiony rachunek na pokaźną kwotę – w końcu w Polsce mamy dostęp do publicznej służby zdrowia. Ale ubezpieczenie turystyczne to znacznie więcej i warto zaopatrzyć się w nie także wtedy, gdy zamiast Morza Śródziemnego wybieramy Bałtyckie, a zamiast Alp – Tatry. Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę, która chronić nas będzie podczas odpoczynku w kraju?

Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne krajowe powinno zawierać ubezpieczenie NNW. Rozwińmy ten skrót – jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Niektórzy z nas mają je w ramach ubezpieczenia na życie, ale nie każdy. Jak ono działa? Zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy podczas ubezpieczonego okresu doznamy uszczerbku na zdrowiu, który skutkować będzie kosztownym leczeniem albo rehabilitacją. Kontuzja może przydarzyć się wszędzie, nie tylko za granicą. Jeśli wskutek nieszczęśliwego wypadku  zwichniemy nadgarstek, czy złamiemy nogę, możemy liczyć na wypłatę świadczenia przez ubezpieczyciela.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy dana polisa pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji w prywatnych ośrodkach.

Ubezpieczenie turystyczne krajowe – zadbajmy o OC

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce powinno także zawierać w sobie OC. OC, czyli odpowiedzialność cywilna, to typ ubezpieczenia, który chroni nie tyle nas samych, co osoby trzecie przed skutkami naszych działań. Jeśli więc dokonamy szkody na osobie lub jej mieniu – wjedziemy w kogoś na rowerze, wskutek czego dozna urazu albo stłuczemy lustro w hotelowym pokoju – ubezpieczyciel pokryje koszty, którymi zostaniemy obciążeni. Ubezpieczenie na wakacje z OC powinno zainteresować przede wszystkim osoby, które na wypoczynek wybierają się z dziećmi.

Po jakie ubezpieczenie turystyczne warto jeszcze sięgnąć?

Czy ubezpieczenie NNW i OC to wszystko, po co warto sięgnąć w ramach ubezpieczenia turystycznego? Na szczęście wybór jest zdecydowanie większy i do absolutnych podstaw, jakimi są NNW i OC, dokupić możemy dodatkowe elementy, które dobierzemy indywidualnie do własnych potrzeb. Teraz można wykupić ubezpieczenie turystyczne online i od razu rozszerzyć je o wybrane opcje– cały proces jest więc bardzo prosty.

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu – ukradziona walizka czy zniszczony drogi sprzęt sportowy nie są marzeniem żadnego urlopowicza. I choć pewnych rzeczy nie da się cofnąć, to można je szybko i sprawnie naprawić. Rozszerzenie polisy turystycznej o ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego ułatwi nam powrót do relaksu.
  • Ubezpieczenie dla osób rekreacyjnie uprawiających sporty – to jedno z rozszerzeń, na jakie można natknąć się, sprawdzając oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Zakres polisy może różnić się w zależności od ubezpieczyciela, ale zazwyczaj na liście znajdziemy narty, snowboard czy nurkowanie.
  • Ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka – jeśli planujemy w te wakacje spróbować swoich sił w szybownictwie, wspinaczce wysokogórskiej, skokach ze spadochronu czy freeride, koniecznie zaopatrzmy się w odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. Pamiętajmy, że u zdecydowanej większości ubezpieczycieli, podstawowe ubezpieczenie NNW nie zapewni nam wypłaty świadczenia, jeśli do wypadku doszło właśnie w trakcie uprawiania któregoś ze sportów wysokiego ryzyka.
  • Ubezpieczenie domu i mieszkania na czas wyjazdu – być może nie jest to standardowy dodatek do ubezpieczenia na wakacje, ale jeśli nie mamy standardowej polisy mieszkaniowej, a nie chcemy martwić się tym, że pod naszą nieobecność sąsiad zalał nam mieszkanie albo ktoś się do środka włamał, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych czterech kątów przed wyjazdem.

Nie tylko wyjeżdżając za granicę,  warto wyposażyć się w odpowiednie ubezpieczenie. Podróżując lokalnie, nie musimy martwić się o koszty leczenia, ale nie znaczy to, że nie warto ubezpieczyć się na wakacje w Polsce. Istnieje wiele sytuacji, które mogą wydarzyć się w Polsce, i w których  ubezpieczenie turystyczne może okazać się niezwykle przydatne.

Materiał Promocyjny