Pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymie straty dla całej branży turystycznej – odwołano loty międzynarodowe, zamknięto obiekty wypoczynkowe i usługowe, a turyści zrezygnowali z wyjazdów zagranicznych. I chociaż obecnie sytuacja nie wszędzie jest opanowana, to branża powoli zaczyna się odradzać. Jak wygląda urlop w czasie pandemii? Czy warto wybrać samolot jako środek transportu?

Podróż samolotem w dobie koronawirusa

Przez kilka miesięcy podróże zagraniczne były zdecydowanie utrudnione, a turyści musieli odłożyć urlopowe plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. Obecnie większość restrykcji zostało już zniesionych i coraz więcej osób decyduje się na wakacje za granicą. Wybór środka transportu z reguły ogranicza się do samochodu i samolotu. O ile krótsze dystanse można spokojnie pokonać własnym autem, np. wyjeżdżając do kraju bezpośrednio sąsiadującego z Polską, to w przypadku bardziej oddalonych kierunków urlopowych lepiej wybrać samolot, tym bardziej że siatka połączeń jest coraz bardziej rozbudowana. Na lotniskach obowiązują też nowe zasady związane z bezpieczeństwem pasażerów, które mają zagwarantować ochronę przed koronawirusem.

Jakie procedury wdrożyły lotniska?

Ochrona pasażerów przed zakażeniem COVID-19 to priorytet dla wszystkich portów lotniczych w całej Polsce. Obiekty wdrożyły restrykcyjne procedury, które mają zminimalizować ryzyko przeniesienia się koronawirusa między osobami podróżującymi. Lotniska są regularnie sprzątane, ze szczególnym uwzględnieniem często dotykanych powierzchni, np. poręczy czy przycisków. Obiekty wyposażono również w stacje z płynem dezynfekującym. Na terenie terminala pasażerskiego mogą przebywać jedynie osoby posiadające bilet oraz pracownicy lotniska, ograniczono zatem możliwość wstępu dla osób odprowadzających. Oprócz tego każdy pasażer jest zobligowany do poddania się pomiarowi temperatury, ma obowiązek wypełnienia formularzy dotyczących stanu zdrowia, musi także zakrywać usta i nos, np. maseczką. Na pokład samolotu nie może wejść osoba, której temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza.

Dokąd lecieć na wakacje w dobie koronawirusa?

Od 1 lipca większość przewoźników wznowiło popularne trasy międzynarodowe, które przed pandemią cieszyły się największym zainteresowaniem podróżnych. Przykładowo z lotniska w podkrakowskich Balicach można udać się do Londynu, Mediolanu, Cagliari czy Eindhoven. Z lotniska Chopina turyści wylecą między innymi do Wilna, Budapesztu i Tbilisi.

Podróżni chętnie wybierają także Chorwację – do Zadaru lub Dubrownika można lecieć bezpośrednio lub z jedną przesiadką. Kraj otworzył się na turystów z Polski już pod koniec maja 2020. Nasi obywatele nie muszą poddawać się testom na obecność koronawirusa przy przekraczaniu granicy z Chorwacją. Turyści muszą oczywiście stosować się do wymogów epidemiologicznych, jednak nie ograniczają one wypoczynku.

Granice otworzyła również Grecja – kolejny kraj znajdujący się na liście najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. W tym przypadku należy jednak co najmniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy (lub 24 godziny przed odprawą) zarejestrować swój pobyt wypełniając specjalny formularz PLF, w którym podaje się adres pobytu oraz plan podróży. Na tę chwilę nie obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa u turystów lecących samolotem. Od 1 lipca czynne są wszystkie lotniska w Grecji.

Innym popularnym celem podróży polskich turystów jest Bułgaria. Obywatele krajów Unii Europejskiej nie muszą poddawać się kwarantannie, ale przy przekraczaniu granic muszą wypełnić specjalny formularz – podać dane osobowe oraz zadeklarować, że nie są chore na COVID-19. W Bułgarii obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

A co z samochodem?

Jeśli zdecydujesz się na wakacje za granicą i wybierzesz lot samolotem z Krakowa, pamiętaj, że auto możesz zostawić bezpośrednio przy porcie lotniczym. Parking przy lotnisku Balice “Panda Parking” to 450 miejsc postojowych zlokalizowanych na utwardzonym i całodobowo monitorowanym terenie. Obiekt zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla pozostawionych pojazdów – jest ogrodzony, oświetlony i wyposażony w szlaban. Parking udostępnia również usługę całodobowego transferu z i na płytę lotniska.

Materiał Promocyjny