Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania Europol ostrzega, że przestępcy mogą próbować wykorzystać utrzymujące się obostrzenia dotyczące podróży. Chodzi o produkcję sfałszowanych negatywnych wyników badań na koronawirusa – wiele krajów wymaga ich przy przekraczaniu granicy, w niektórych wypadkach zwalniają podróżnego z kwarantanny lub pozwalają ją skrócić.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina: Biura podróży sprzedają wyniki testu na Covid-19

Turyści mogą takie certyfikaty kupować, by swobodnie przemieszczać się między państwami. Agencja informuje, że takie przypadki już miały miejsce. Szajka fałszerzy została rozbita na lotnisku Charles’a de Gaulle’a w Paryżu, policja w Wielkiej Brytanii złapała oszustów sprzedających negatywne wyniki za 100 funtów, a w grudniu zeszłego roku przestępcy wpadli w Hiszpanii – u nich za certyfikat trzeba było zapłacić 40 euro.

CZYTAJ TEŻ: AAA negatywny test na koronawirusa sprzedam

Europol podkreśla, że łatwość drukowania na drukarkach wysokiej jakości i dostęp do oprogramowania komputerowego, powodują, że dokumenty mogą być łatwo podrabiane. Państwa członkowskie powinny zgłaszać tego typu przypadki Europolowi.