IATA: Czeka nas rekordowy rok

Filip Frydrykiewicz

Linie lotnicze zadowolone są z mijającego roku, a z jeszcze większym entuzjazmem patrzą na kolejny – wynika z narady Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA)

Według IATA wyjątkowo korzystny dla transportu lotniczego ma być przyszły rok, kiedy to przewiozą one ponad 4 miliardy pasażerów, a zysk netto branży wyniesie 38,4 miliarda dolarów, wobec 34,5 miliarda w 2017 roku, przy przychodach 824 miliarda dolarów (754 mld w 2017 r.).

— To są bardzo dobre czasy dla światowego lotnictwa – przekonywał w Genewie podczas zgromadzenia członków IATA dyrektor generalny tej organizacji Alexandre de Juniac. — Jest bezpiecznie, linie mają jasną strategię, rosną ich zyski, lawinowo rośnie liczba nowo otwieranych połączeń, a coraz więcej ludzi decyduje się wsiąść do samolotu — dodał.

W przyszłym roku samoloty mają także lepiej wypełnione, niż w tym roku ze średnią około 82 procent zajętych miejsc. Bilety mają podrożeć średnio na świecie o 3,5 procent.

Dlaczego pasażerowie mają płacić drożej? Bo przewoźnicy chcąc utrzymać wysoki zysk będą przerzucać na nich wzrost kosztów. A te zwiększą się znacząco. Nieznacznie, ale jednak, drożeje ropa, na przyszły rok IATA przewiduje cenę baryłki Brenta na poziomie 60 dolarów, wobec 53 dolarów w tym roku. Coraz silniejszy jest też nacisk na podwyżki w branży, np. skoro na całym świecie brakuje pilotów, to trzeba im więcej zapłacić. Trzeba się liczyć również z rosnącymi opłatami lotniskowymi. Dobrą wiadomością jest to, że przewoźnicy europejscy ubezpieczyli większość kontraktów na zakupy ropy naftowej, w Europie  więc podwyżki cen biletów będą mniejsze niż w USA i w Chinach.

Generalnie branża staje się coraz ważniejsza dla gospodarek krajów, które postawiły na rozwój lotnictwa. Oczekuje się, że w 2018 roku będzie ona zatrudniała ponad 2,7 mln ludzi i wypracuje 3,5 procent światowego PKB. Wystarczy tylko wspomnieć, że turyści korzystający z transportu lotniczego wydadzą w roku 2018 przynajmniej 776 miliardów dolarów, o 15 procent więcej, niż w 2016 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Madryt – wynajem turystyczny mieszkań to usługi

Wynajmowanie mieszkań turystom przynosi mieszkańcom miasta znaczące zyski. A skoro tak, należy tę działalność ...

W niemieckich biurach podróży jest już lato 2021

Touroperatorzy ETI i TUIfly ogłosili już programy na lato 2021 roku, a Sun Express ...

Maria pozbawiła Portoryko prądu na miesiące

Karaibska wyspa Portoryko została zdewastowana przez huragan Maria. Powrót do normalnego życia zajmie wiele ...

Tego lata dwa razy więcej skarg na linie lotnicze i hotele

W wakacje aż o połowę wzrosła w porównaniu z ubiegłorocznym latem liczba zgłoszeń, które ...

Rządy spieszą na ratunek Air France-KLM

Rządy Francji i Holandii zamierzają wyciągnąć linie lotnicze holdingu Air France-KLM z kryzysu wywołanego ...

Warszawska Organizacja Turystyczna ma nowy pomysł na siebie

Przemysł spotkań i Warszawa jako miejsce wypoczynku – to dwa tematy przewodnie, jakie zamierza ...