IATA: Czeka nas rekordowy rok

Filip Frydrykiewicz

Linie lotnicze zadowolone są z mijającego roku, a z jeszcze większym entuzjazmem patrzą na kolejny – wynika z narady Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA)

Według IATA wyjątkowo korzystny dla transportu lotniczego ma być przyszły rok, kiedy to przewiozą one ponad 4 miliardy pasażerów, a zysk netto branży wyniesie 38,4 miliarda dolarów, wobec 34,5 miliarda w 2017 roku, przy przychodach 824 miliarda dolarów (754 mld w 2017 r.).

— To są bardzo dobre czasy dla światowego lotnictwa – przekonywał w Genewie podczas zgromadzenia członków IATA dyrektor generalny tej organizacji Alexandre de Juniac. — Jest bezpiecznie, linie mają jasną strategię, rosną ich zyski, lawinowo rośnie liczba nowo otwieranych połączeń, a coraz więcej ludzi decyduje się wsiąść do samolotu — dodał.

W przyszłym roku samoloty mają także lepiej wypełnione, niż w tym roku ze średnią około 82 procent zajętych miejsc. Bilety mają podrożeć średnio na świecie o 3,5 procent.

Dlaczego pasażerowie mają płacić drożej? Bo przewoźnicy chcąc utrzymać wysoki zysk będą przerzucać na nich wzrost kosztów. A te zwiększą się znacząco. Nieznacznie, ale jednak, drożeje ropa, na przyszły rok IATA przewiduje cenę baryłki Brenta na poziomie 60 dolarów, wobec 53 dolarów w tym roku. Coraz silniejszy jest też nacisk na podwyżki w branży, np. skoro na całym świecie brakuje pilotów, to trzeba im więcej zapłacić. Trzeba się liczyć również z rosnącymi opłatami lotniskowymi. Dobrą wiadomością jest to, że przewoźnicy europejscy ubezpieczyli większość kontraktów na zakupy ropy naftowej, w Europie  więc podwyżki cen biletów będą mniejsze niż w USA i w Chinach.

Generalnie branża staje się coraz ważniejsza dla gospodarek krajów, które postawiły na rozwój lotnictwa. Oczekuje się, że w 2018 roku będzie ona zatrudniała ponad 2,7 mln ludzi i wypracuje 3,5 procent światowego PKB. Wystarczy tylko wspomnieć, że turyści korzystający z transportu lotniczego wydadzą w roku 2018 przynajmniej 776 miliardów dolarów, o 15 procent więcej, niż w 2016 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair: Do Izraela z dwoma walizkami podręcznymi

Od 20 stycznia wszyscy pasażerowie podróżujący do i z Izraela będą mogli podróżować z ...

Lufthansa: Zimą tylko 25 procent miejsc

Lufthansa znów ogranicza liczbę miejsc w samolotach. W związku z nowymi obostrzeniami koncern zapowiada ...

Betlej: Przed biurami podróży trudne lato 2021

W przyszłym roku będzie o 25 – 50 procent mniej chętnych do skorzystania z ...

Na Śląsku turysta non grata?

Pracownicy centrów informacji turystycznej na Śląsku mają problem z udzieleniem podstawowych informacji. Dla niektórych ...

Pilot Cathay Pacific widział rakietę Pjongjangu

Linie lotnicze Cathay Pacific podają, że załoga rejsu z San Francisco w ubiegłą środę ...

Galerie handlowe z pasem startowym

Lotniska i dworce kolejowe coraz mocniej stawiają na działalność niezwiązaną z transportem. Wpływy z ...