USA – fotele w samolotach pod lupą sądu

Pixabay

Amerykański sąd zbada, ile powinna wynosić minimalna przestrzeń dla pasażerów na pokładach samolotów. Z wnioskiem o to wystąpiła organizacja Flyers Rights

Jak informuje Bloomberg, walcząca o prawa pasażerów organizacja non profit Flyers Rights złożyła do sądu wniosek, w którym prosi o zbadanie lotniczych standardów rozmieszczenia foteli. Argumentuje, że ustawianie ich zbyt ciasno stanowi w przypadku ewakuacji zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych, a także podnosi ryzyko wystąpienia u nich zakrzepicy żylnej.

Sąd przychylił się do prośby i nakazał przeanalizowanie obowiązujących standardów bezpieczeństwa w tym zakresie. Sędzia Patricia Ann Millett, uzasadniając decyzję, napisała, że trudno nie zauważyć, że wielkość foteli i odległość między nimi ciągle się zmniejszają, tymczasem amerykańscy pasażerowie stają się coraz więksi.

Flyers Rights podkreśla, że średnia szerokość siedzeń zmniejszyła się z około 47 centymetrów z początku XXI wieku do nieco ponad 43 centymetrów obecnie. Odległość między fotelami spadła natomiast z prawie 89 centymetrów do niecałych 79 centymetrów. U niektórych przewoźników dochodzi nawet do 71 centymetrów. Choć Federalny Urząd Lotnictwa (Federal Aviation Agency – FAA) twierdzi, że obowiązujące obecnie standardy bezpieczeństwa są wystarczające, to amerykańscy ustawodawcy tylko w tym roku wielokrotnie poruszali już tę kwestię. Niektórzy przygotowali nawet stosowne projekty ustaw.

FAA zapowiada, że zapozna się z orzeczeniem sądu i rozważy dalsze działania.

W maju agencja ogłosiła, że zbadała konfigurację foteli pod kątem bezpieczeństwa podróżnych. O dopuszczeniu konkretnych ustawień decydują jednak nie wielkości poszczególnych siedzeń, ale standardy bezpieczeństwa. Amerykańskie przepisy wymagają bowiem od producentów samolotów, by przy pełnym obłożeniu pasażerowie mogli zostać wyprowadzeni z maszyny w ciągu 90 sekund, nawet jeśli połowa drzwi jest zablokowana, a oświetlenie słabe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Śmierć turysty w zabytkowej bazylice

Śmiertelny wypadek zdarzył się w bazylice Świętego Krzyża we Florencji. Na turystę odwiedzającego świątynię ...

Mołdawia: Na Tour Salonie zaprosimy do winnic

Przedstawiciele winiarni Purcari i Asconi, a także pracownicy lokalnych biur podróży Tatra-Bis i Corina ...

Samorządowcy krytykują białą księgę promocji turystycznej

Polskie kurorty chcą mieć prawo do uchwalania własnych uregulowań dotyczących najmu na doby. Władze ...

Na Krecie dłuższy sezon i więcej klientów

4,5 miliona gości ma w tym roku przyjechać na Kretę. Rok temu było ich ...

LOT poleci do Singapuru

Polskie Linie Lotnicze LOT od maja przyszłego roku uruchomią bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa ...

Do Kazachstanu bez wizy

Kazachstan zniósł wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu ...