LOT ma pełne samoloty i kasę

Bloomberg

LOT w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarobił ponad 150 milionów złotych na przewozie pasażerów. To o 63 milionów złotych więcej niż rok temu. Na koniec roku może to być nawet ponad 300 milionów złotych

– Choć budżet zakłada na koniec roku powtórzenie wyniku z zeszłego roku, już dziś wiadomo, że zysk z działalności podstawowej wyniesie co najmniej 260 milionów złotych – mówi prezes spółki Rafał Milczarski.

PLL LOT w tegorocznym budżecie zaplanowały 175 mln złotych zysku z działalności podstawowej. W zeszłym roku było to 184 mln złotych. Jak podkreśla Milczarski, spółka stara się, „żeby na koniec tego roku nasz zysk na działalności podstawowej przekroczył 300 milionów złotych”.

– W 2017 r. zamierzamy również zwiększyć kwotę wypracowanej gotówki i wynik netto – zapowiada prezes LOT. Za 2016 rok LOT uzyskał 303 milionów złotych wyniku netto.

Prezes polskiego przewoźnika przewiduje, że „trend poprawy wyniku na działalności podstawowej utrzyma się w kolejnych miesiącach”.

Z danych spółki wynika, że lipiec był w tym roku najlepszym miesiącem, jeśli chodzi o wyniki finansowe. Jak mówi Milczarski, „równie obiecujące są też dotychczasowe dane sierpniowe, czyli ze szczytu sezonu letniego”.

Prezes LOT-u mówi, że od 2016 r. firma wdraża założenia biznesowe: otwiera nowe połączenia i zwiększa przychody, „pilnując przy tym każdej wydanej złotówki”. – Dzięki temu mamy dynamiczny rozwój skali działalności, poprawę płynności finansowej i w konsekwencji poprawę rentowności. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu budujemy wiarygodność LOT-u w oczach partnerów, zwłaszcza wśród leasingodawców i instytucji finansowych – tłumaczy.

Przypomina, że strategia firmy zakłada wzrost udziału w polskim rynku w 2020 r. do co najmniej 25 procent z obecnych 22 procent. Przewoźnik chce wtedy przewozić ponad 10 milionów pasażerów rocznie, co oznaczałoby prawie dwukrotny wzrost w ciągu czterech lat. Plan zakłada pozyskiwanie nowych samolotów, np. zwiększenie liczby boeingów 787 dreamliner z ośmiu do 16 w 2020 r. W przyszłym roku LOT pozyska trzy nowe większe dreamlinery 787-9 z 294 fotelami na pokładzie.

LOT od początku 2016 r. uruchomił 41 połączeń – wśród nich nowe kierunki dalekodystansowe, jak Los Angeles, Tokio i Seul. – Mimo tak intensywnego rozwoju siatki połączeń, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wskaźnik wypełnienia naszych samolotów przekroczył 78 procent, co oznacza, że poprawił się o 2 punkty procentowe rok do roku. To najlepiej pokazuje, że nasze decyzje dotyczące nowych kierunków okazały się słuszne. Zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu rejsów do Seulu zwiększyliśmy ich liczbę z trzech do pięciu tygodniowo, a do Tokio z trzech do czterech – wyjaśnia Milczarski.

Szef LOT-u zapowiada, że wkrótce ogłosi kolejne nowe połączenia dalekiego zasięgu.

Od stycznia do końca lipca LOT w sumie przewiózł 3,7 mln pasażerów, o 23 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. – W całym 2017 r. planujemy przewieźć 6,6 miliona pasażerów. W ten sposób LOT zamierza utrzymać tytuł jednej z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie – mówi Milczarski.

W ubiegłym roku LOT przewiózł ponad 5,5 mln pasażerów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

POT: Udana Polska za pół ceny

W wiosennej, szóstej edycji „Polska, zobacz więcej – weekend za pół ceny” wzięło udział ...

Polska na celowniku Madagaskaru

Europę Wschodnią traktujemy od tego roku priorytetowo – zapewniał przedstawiciel Narodowej Organizacji Turystycznej Madagaskaru, ...

Europa walczy nadal z liniami znad Zatoki

Lufthansa i Air France-KLM zwróciły się do Komisji Europejskiej o zdecydowane przeciwdziałanie nieuczciwych praktykom ...

Accor i Qatar – dwa programy lojalnościowe, wspólne korzyści klientów

Członkowie Le Club AccorHotels i Privilege Club Qatar Airways mogą wymieniać zebrane mile i ...

Druga rada doradzi ministrowi sportu i turystyki

Doradzaniem ministrowi w sprawie nowej ustawy o usługach hotelarskich, pilotach i przewodnikach, a także ...

TUI liderem turystyki wyjazdowej w Polsce

Mimo stagnacji na polskim rynku turystyki wyjazdowej, udało nam się urosnąć i zapewnić miejsce ...