W Krakowie latem rządziły loty do Hiszpanii

fot. Joanna Wypiór, facebook.com/KrakowAirport

W lipcu i w sierpniu pasażerowie korzystający z krakowskiego lotniska latali głównie do Hiszpanii. Dużą popularnością cieszy się też zainaugurowane na początku lipca połączenie LOT-u do Chicago

W lipcu i w sierpniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało o 11 procent więcej pasażerów niż w tym samym czasie rok wcześniej. W sumie niemal 1,1 mln podróżnych. 16 procent pasażerów skorzystało z usług przewoźników, którzy oferowali połączenia na słoneczno-wakacyjnych kierunkach. Pasażerowie krakowskiego lotniska najczęściej spędzali urlop w Hiszpanii – na wypoczynek w tym kraju zdecydowało się niemal 77 tysięcy podróżnych. Wśród hiszpańskich miast największą popularnością cieszył się Madryt. Linie lotnicze Ryanair i Iberia Express przewiozły pomiędzy stolicą Małopolski i Hiszpanii prawie 19 tysięcy pasażerów.

Największym wzrostem popularności w porównaniu z zeszłym rokiem cieszyło się połączenie na Cypr. Z połączenia do Pafos skorzystało 48 procent więcej pasażerów niż w tym samym czasie w roku 2016. Niemal wszystkie bilety zostały sprzedane na połączenia do Barcelony (98 procent zajętych miejsc w samolotach) oraz do Malagi i Walencji – tegorocznej nowości, położonej nad morzem Śródziemnym (97 procent zajętych miejsc).

Z ankiety przeprowadzonych wśród pasażerów wynika, że ponad połowa z nich podróżowała by wypocząć, pozostali wskazują na pracę lub odwiedziny rodziny – głównie w Wielkiej Brytanii. W lipcu i w sierpniu z oferty czterech przewoźników – British Airways, easyJet, Jet2.com i Ryanaira – skorzystało łącznie 250 tysięcy pasażerów.

Wśród odprawianych na lotnisku obcokrajowców najliczniejsi byli Brytyjczycy (17 procent pasażerów w okresie wakacyjnym). Liczni byli też Amerykanie, korzystający przede wszystkim z nowego połączenia z Chicago. Obłożenie na tej trasie sięgało 92 procent.

Najwięcej połączeń w ciągu wakacji odbyło się z Krakowa do Niemiec, głównie dzięki ofercie Lufthansy, AirBerlina i Eurowingsa. W sumie na trasach do naszych zachodnich sąsiadów zrealizowano ponad 1700 operacji lotniczych. W sezonie zimowym Lufthansa zwiększy częstotliwość lotów do Frankfurtu o 7 tygodniowo. W samym tylko lipcu niemal 40 procent przesiadających się w Krakowie pasażerów stanowili bowiem właśnie pasażerowie tej linii lotniczej, udający się na dalsze loty z Frankfurtu lub Monachium.

W sezonie letnim, który potrwa do ostatniej soboty października, pasażerowie krakowskiego lotniska mogą korzystać z 83 połączeń oferowanych przez 19 przewoźników. W ofercie jest o 16 kierunków więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej, w tym jeden oferowany przez nowego przewoźnika w Kraków Airport – izraelską linię lotniczą EL AL.

W ostatnią niedzielę października zostanie wprowadzony zimowy rozkład lotów. Pasażerowie będą mogli skorzystać z 90 połączeń, w tym z 16 nowości, oferowanych przez 16 linii lotniczych. Przez cały rok podróżni będą mogli szukać słońca w: Atenach, Barcelonie, Lizbonie, Marrakeszu, Marsylii, Sewilli, Tel Awiwie, Neapolu. Mogą też przedłużyć wakacje w sezonie zimowym, korzystając m.in. z połączeń do: Porto, Walencji, Pizy, Trapani oraz Wenecji. Rekordową liczbę 100 połączeń z Krakowa wraz z początkiem sezonu zimowego zapewni otwarcie tras do: Birmingham, Berlina, Goeteborga, Glasgow, Malmo, Norymbergi i Pragi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolei brakuje miliardów na odnowienie taboru

Większość pociągów jest już stara, średnia wieku wagonów pasażerskich zbliża się do 30 lat. ...

Ponad 2 miliony miejsc w samolotach więcej

Trwa gorący sezon na lotniskach. Przewoźnicy tej zimy oferują w samolotach prawie 19 milionów ...

Turcja i Egipt znów modne wśród Rosjan

Rosyjscy touroperatorzy szacują, że w tym roku do Turcji wyjedzie 60, a do Egiptu ...

Samolot uderzony przez ptaka ma prawo się spóźnić

Opóźnienie samolotu wywołane zderzeniem z ptakiem nie jest podstawą do wypłacenia odszkodowania pasażerom – ...

Fraport kończy odnawiać lotniska w Grecji

Niemiecka spółka Fraport zrealizowała 80 procent inwestycji, które prowadzi na czternastu greckich lotniskach. Prace ...

Port Lotniczy Lublin ma nową halę odlotów

Wczoraj lubelskie lotnisko oddało do użytku nową halę odlotów. Dzięki tej inwestycji będzie obsługiwać ...