Indigo wylądowało w Chile zamiast w Polsce

Bloomberg

Amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners założył w Chile tanią linię lotniczą. Półtora roku temu interesował się kupieniem udziałów w Locie

Nowa tania linia lotnicza, JetSmart Airlines, z centralą w Santiago de Chile, zacznie działać w drugim półroczu tego roku. Będzie dysponować początkowo trzema airbusami A320, a w 2018 roku zwiększy flotę o sześć takich samych maszyn. Wstępnie inwestycja wyniesie 100 mln dolarów.

Indigo Partners jest już strategicznym udziałowcem w meksykańskiej linii Volaris, węgierskim Wizz Airze i amerykańskim Frontier Airlines. W 2015 chciał objąć 49 procent udziałów w PLL LOT (czytaj: „Czy LOT będzie miał tego samego udziałowca co i Wizz Air?”), ale nic wtedy z tego nie wyszło.

– Jest wiele powodów, dla których Chile jest atrakcyjnym miejscem do założenia taniej linii lotniczej — stwierdził na konferencji prasowej w Santiago założyciel linii i partner funduszu, William Franke. — Ten kraj ma umowy o liberalizacji transportu lotniczego (otwartego nieba) i dwustronne traktaty z sąsiednimi krajami, co pozwoli nam rozwinąć nową sieć — dodał.

Inwestor podkreślił też, że gospodarka Chile jest stabilna i spodziewany jest znaczny wzrost przewozów powietrznych. Pozytywne ocenił przepisy kraju.

Tanie linie lotnicze mają około 40 procent rynku przewozów pasażerskich w Europie, w Stanach dochodzą do 7 procent, w ostatnich 3 latach osiągnęły wzrost dwucyfrowy. — Zaczynając w Chile, Indigo daje wsparcie, doświadczenie i kapitał na rozwój tego rodzaju transportu w Ameryce Południowej — powiedział dyrektor JetSmart Estuardo Ortiz.

Przewoźnik liczy na uzyskanie zezwoleń w najbliższych miesiącach, wchodzi na rynek zdominowany przez giganta LATAM Airlines, największą linię w regionie, gdzie działa też tani przewoźnik lotniczy Sky.

Mogą Ci się również spodobać

Włoskie muzea oblegane

44,5 miliona biletów sprzedano w ubiegłym roku do włoskich państwowych muzeów, miejsc udostępniania zabytków ...

Izraelskie hotele z rekordowymi zarobkami

W 2018 roku hotele w Izraelu zarobiły ponad 12 miliardów szekli, czyli o 7,6 ...

Thomas Cook chce mieć większą kontrolę nad hotelami

Około 85 procent hoteli marek własnych Thomasa Cooka to franczyzy, a jedynie 15 procent ...

Polonus pojedzie za pół ceny

Polska Organizacja Turystyczna i przewoźnik autobusowy Polonus mają współpracować przy promowaniu turystyki krajowej. Na ...

Z LOT-em na Zaporoże

Od 2 lipca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Zaporożem – sześć razy ...

Traveldata: Końcówka lata na wysokim (cenowym) poziomie

Ceny wycieczek na październik wzrosły rok do roku we wszystkich biurach podróży. Ale rozrzut ...