Indigo wylądowało w Chile zamiast w Polsce

Bloomberg

Amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners założył w Chile tanią linię lotniczą. Półtora roku temu interesował się kupieniem udziałów w Locie

Nowa tania linia lotnicza, JetSmart Airlines, z centralą w Santiago de Chile, zacznie działać w drugim półroczu tego roku. Będzie dysponować początkowo trzema airbusami A320, a w 2018 roku zwiększy flotę o sześć takich samych maszyn. Wstępnie inwestycja wyniesie 100 mln dolarów.

Indigo Partners jest już strategicznym udziałowcem w meksykańskiej linii Volaris, węgierskim Wizz Airze i amerykańskim Frontier Airlines. W 2015 chciał objąć 49 procent udziałów w PLL LOT (czytaj: „Czy LOT będzie miał tego samego udziałowca co i Wizz Air?”), ale nic wtedy z tego nie wyszło.

– Jest wiele powodów, dla których Chile jest atrakcyjnym miejscem do założenia taniej linii lotniczej — stwierdził na konferencji prasowej w Santiago założyciel linii i partner funduszu, William Franke. — Ten kraj ma umowy o liberalizacji transportu lotniczego (otwartego nieba) i dwustronne traktaty z sąsiednimi krajami, co pozwoli nam rozwinąć nową sieć — dodał.

Inwestor podkreślił też, że gospodarka Chile jest stabilna i spodziewany jest znaczny wzrost przewozów powietrznych. Pozytywne ocenił przepisy kraju.

Tanie linie lotnicze mają około 40 procent rynku przewozów pasażerskich w Europie, w Stanach dochodzą do 7 procent, w ostatnich 3 latach osiągnęły wzrost dwucyfrowy. — Zaczynając w Chile, Indigo daje wsparcie, doświadczenie i kapitał na rozwój tego rodzaju transportu w Ameryce Południowej — powiedział dyrektor JetSmart Estuardo Ortiz.

Przewoźnik liczy na uzyskanie zezwoleń w najbliższych miesiącach, wchodzi na rynek zdominowany przez giganta LATAM Airlines, największą linię w regionie, gdzie działa też tani przewoźnik lotniczy Sky.

Mogą Ci się również spodobać

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zamierza ważne projekty konsultować z branżą turystyczną i samorządami.

Jadwiga Emilewicz: Obecność turystyki w gospodarce otworzy szerzej drzwi

Jak promować turystykę? Skąd wziąć na to pieniądze? Jak dzielić opłatę turystyczną? Czy bon ...

Dzięki technologii możemy przyspieszyć

Jedni kupują wycieczki samodzielnie przez internet, inni stawiają na stacjonarne salony sprzedaży. O tym, ...

PKP: Remonty skrócą podróż

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel zapowiada, że na kilku trasach kolejowych już ...

Brytyjczycy myślą nad wprowadzeniem funduszu dla linii lotniczych

Rząd powinien wprowadzić opłatę od wszystkich lotów, by mieć środki na sprowadzenie pasażerów do ...

Wizz Air wprowadza automatyczną odprawę

Korzystający z tej usługi pasażerowie dostają karty pokładowe 50 godzin przed lotem. System odprawia ...

Riwiera Turecka z nowym lotniskiem

Lotnisko Antalya-Zachód ma obsługiwać 5 milionów pasażerów rocznie. Pierwsze samoloty przyjmie już w 2021 ...