Tymi liniami lepiej nie latać

Pixabay

Wszyscy, którzy chcą latać rosyjskimi liniami, powinni najpierw poznać ranking najbardziej spóźnialskich przewoźników

Zdaniem agencji RIA Rating spośród 28 rosyjskich linii lotniczych najczęściej spóźnia się Azur Air z Krasnojarska (należące do tureckiego Anex Tourist Group). Linie (wówczas pod nazwą Katekavia) trafiły na pierwsze strony mediów w 2014 roku. Wtedy w sieci pojawił się film, na którym pasażerowie lotu z Igarki do Krasnojarska pchają samolot, którego podwozie przymarzło do pasa startowego. Temperatura na zewnątrz wynosiła -52 stopnie Celsjusza. W minionym roku przewoźnik ten (lata nie tylko do miast Syberii, lecz także do Turcji, Egiptu, Hiszpanii, Maroka, a nawet na Kubę), miał 15 procent rejsów opóźnionych o ponad 2 godziny, a 7 procent o 6 godzin lub więcej. W 2016 roku linie przewiozły 2,34 miliona pasażerów.

Na podium spóźnialskich jest jeszcze VIM-Avia z Dalekiego Wschodu (2,08 miliona pasażerów rocznie). Linie należą do rodziny Mursiekajewów. Przewoźnik opóźnia o ponad 2 godziny 11,5 procent rejsów, a o ponad 6 godzin – 2,5 procent z nich.

Na trzeciej pozycji zestawienia są linia Jakucja, operujące w najtrudniejszym klimatycznie terenie Rosji, Republice Sacha. Linie należą do władz republiki i poza rosyjskimi miastami latają też do Chin, Japonii i Korei Południowej. Usprawiedliwieniem opóźnień może tu być wyjątkowo wymagająca pogoda (mróz sięgający 60 stopni Celsjusza, burze śnieżne, itp). Linia spóźnia o 2 godziny 9,4 procent rejsów, a o ponad 6 godzin prawie 3 procent z nich. Rocznie przewozi 690 tysięcy pasażerów.

Jeżeli więc latać rosyjskimi liniami, to najlepiej tymi z czołówki najbardziej punktualnych. Tutaj stawce przewodzą linie Sibir (S7 Airlines), które w minionym roku przewiozły 9,51 miliona ludzi, mając 0,95 procent opóźnionych rejsów o ponad 2 godziny i 0,2 procent rejsów opóźnionych o ponad 6 godzin. W czołówce punktualnych także UTair z Chanty-Mansyjska oraz Pabieda – tania linia krajowa należąca do Aerofłotu. Sam narodowy przewoźnik pod względem punktualności znalazł się na czwartym miejscu. Przy prawie 30 mln pasażerów i 219 tysiącach rejsów miał 1,35 procent lotów opóźnionych o 2 godziny i 0,18 procent o ponad 6 godzin.

W 2016 roku rosyjscy przewoźnicy przewieźli w sumie 88,6 miliona ludzi, o 4 procent mniej niż rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Preikestolen zagrożony

Sławny norweski klif Preikestolen może się zawalić i spowodować powódź – ostrzegają norwescy geolodzy ...

Seniorzy przyszłością biur podróży

Niemieccy turyści się starzeją. Do roku 2025 więcej niż co trzeci wyruszający w podróż ...

Itaka: Na zimę mamy więcej egzotyki, Egiptu, Tunezji

Kostaryka i afrykański Madagaskar, aż cztery kierunki w Egipcie, tunezyjska Dżerba i więcej bezpośrednich ...

Accor zwolni tysiąc ludzi

Grupa Accor ogłosiła, że planuje zwolnić 1000 pracowników na całym świecie. Dzięki temu zaoszczędzi ...

Andaluzja płonie – trwa ewakuacja turystów

Około 80 strażaków walczy z pożarami lasów w Andaluzji w południowej Hiszpanii. Od soboty ...

Moxy przy poznańskim lotnisku już otwarty

Polski Holding Hotelowy otworzył hotel położony w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Poznaniu. To Moxy ...