Ryanair grozi Lufthansie

Bloomberg

Prezes Michael O’Leary uważa wynajęcie przez Lufthansę od Air Berlin 40 samolotów z załogami za wstęp do przejęcia całego przewoźnika. Chce zgłosić to do Brukseli

Ryanair na ten rok planuje rozwój na rynku niemieckim, gdzie wcześniej miał zamiar wspierać Air Berlin w jego konkurowaniu z Lufthansą. O’Leary chciał wtedy dowozić pasażerów Niemcom z różnych zakątków Europy, a Air Berlin miał ich rozwozić po świecie. Ten pomysł jednak nie spodobał się właścicielowi niemal 30 akcji Air Berlin, Etihadowi. Nie mówiąc o tym, że z oczywistych względów przeciwna mu była Lufthansa.

Ostatecznie Lufthansa porozumiała się z Etihadem i włączyła 40 maszyn Air Berlina do floty swojej niskokosztowej linii Eurowings. Dla załóg linii operującej z Berlina oznaczało to zachowanie  miejsc pracy.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” O’Leary powiedział: — Dla mnie zwierzę, które wygląda, jak świnia, chrząka jak świnia i żre jak świnia, to świnia. W Niemczech jednak nazywa się je jagnięciem.

Potem w wywiadzie dla „Wirtschaftswoche” dodał, że transakcja z Air Berlin, to nic innego jak przejęcie. Bo to Lufthansa teraz kontroluje działalność linii, z którą niedawno konkurowała, ustala ceny i decyduje skąd jej samoloty lecą. Najwięcej dostało się od O’Learyego federalnemu Urzędowi ds Konkurencji. – Niemieckie władze nie robią nic, nie mam więc innego wyjścia, jak udać się z tym do Brukseli – ocenił.

Walka między Ryanairem i Lufthansą o rynek niemiecki i czasami bardzo ostra wymiana słów między O’Learym i prezesem Lufthansy Carstenem Spohrem nie zmieniają faktu, że obydwaj ramię w ramię walczą o otwarte niebo w Europie, w ramach organizacji Airlines For Europe (A4E), piętnują zgodnie strajkujących kontrolerów ruchu lotniczego i z uśmiechem pozują do wspólnych zdjęć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oman będzie partnerem berlińskich targów turystycznych ITB w 2020 roku

Ministerstwo Turystyki sułtanatu Omanu i kierownictwo ITB ogłosili, że za dwa lata krajem partnerskim ...

Tunezja otworzy się na turystów 27 czerwca

Władze Tunezji ogłosiły w poniedziałek otwarcie granic lądowych, powietrznych i morskich od 27 czerwca. ...

Wizz Air otwiera bazę w Sarajewie

Przewoźnik uruchomi ze stolicy Bośni i Hercegowiny dziewięć tras. Wizz Air ogłosił dziś otwarcie ...

Hotels.com: 4 gwiazdki równie dobre, a tańsze

Do 1105 złotych za dobę mogli oszczędzić w zeszłym roku polscy turyści, decydując się ...

Dania przywraca kontrole na granicy ze Szwecją

Dania tymczasowo przywróci kontrole graniczne na granicy ze Szwecją poczynając od listopada – poinformował ...

Betlej: Rosjanie wracają z walizkami pieniędzy

Rosjanom poprawia się stopa życiowa. Ich touroperatorzy przyjeżdżają więc do Egiptu, Turcji, Grecji i ...