Brukselski dworzec wrócił do pracy

AFP

Dworzec centralny w Brukseli, zamknięty od wczoraj w związku z próbą zamachu terrorystycznego, jest już otwarty dla podróżnych. Po 8.00 odjechał pierwszy, po prawie 12-godzinnej przerwie, pociąg

Przedstawiciele belgijskich kolei ostrzegają o możliwych opóźnieniach pociągów i utrudnieniach w najbliższych godzinach.

Do próby zamachu terrorystycznego na głównym dworcu kolejowym doszło wczoraj wieczorem. Belgijscy żołnierze postrzelili mężczyznę, po tym jak doszło tam do niewielkiej eksplozji. Zamachowiec miał na sobie pas samobójcy (pas szahida) i plecak. Część mediów informuje, że zdołał on odpalić ładunek, ale wybuch był słaby. Świadkowie mówią, że zanim mężczyzna został postrzelony przez żołnierzy patrolujących dworzec, krzyczał „Allahu Akbar”.

Belgijskie media donoszą, że po eksplozji na dworcu i na podziemnych peronach wybuchła panika wśród podróżnych, ale sytuacja została szybko opanowana. Cały dworzec ewakuowano, podobnie jak pobliskie restauracje. Wieczorem na krótkiej konferencji prasowej Eric Van Der Sypt z belgijskiej prokuratury poinformował, że prokuratura federalna w Belgii uznała zdarzenie na dworcu kolejowym w centrum Brukseli za atak terrorystyczny.

– Doszło do niewielkiej eksplozji na dworcu centralnym. Napastnik został natychmiast unieszkodliwiony przez patrol wojskowy, który był obecny na miejscu. Nie ma żadnych innych ofiar. Traktujemy to zdarzenie jako zamach terrorystyczny – powiedział prokurator. Prokuratura nie ujawniła też danych napastnika. Później potwierdziła, że mężczyzna nie żyje.

W ramach działań prewencyjnych zaraz po zamachu zamknięto też inne, duże dworce kolejowe w Brukseli. Nie kursowało też metro.

W Brukseli obowiązuje alarm terrorystyczny od czasu zamachów na lotnisku i w metrze w marcu ubiegłego roku. Zginęły wówczas 32 osoby, setki zostały ranne. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Dokonała go ta sama brukselska komórka terrorystyczna, która stała za zamachami w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Śmierć poniosło wówczas około 130 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska Organizacja Turystyczna wypromuje wieś za unijne pieniądze

Polska Organizacja Turystyczna dostała ponad 905 tysięcy złotych z funduszy unijnych na promocję turystyki ...

Prezes POT: Rozszerzamy bon turystyczny także na wycieczki jednodniowe

Bonu turystycznego będzie można używać do płacenia za wycieczki jednodniowe, bez konieczności korzystania z ...

Strzelanina na dworcu w Monachium

Niemiecka policjantka oraz dwie inne osoby zostały ciężko ranne podczas strzelaniny, do której doszło ...

Duński Albatros wyląduje na Marszałkowskiej

Zwiedzanie USA śladami muzycznych legend, tropienie dzikich zwierząt w RPA, poznawanie kultury Japonii czy ...

Niemieccy agenci wiedzą, czego chcą od touroperatorów

Uniezależnienie wielkości prowizji od sprzedaży, wypłata należnych pieniędzy bezpośrednio po rezerwacji i bezzwrotne wynagrodzenie ...

Turystyczne Mistrzostwa Blogerów – głosuj na swojego faworyta

Zakończyła się rywalizacja w ramach trzecich Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Reprezentujący 16 województw influencerzy pojedynkowali ...