Brukselski dworzec wrócił do pracy

AFP

Dworzec centralny w Brukseli, zamknięty od wczoraj w związku z próbą zamachu terrorystycznego, jest już otwarty dla podróżnych. Po 8.00 odjechał pierwszy, po prawie 12-godzinnej przerwie, pociąg

Przedstawiciele belgijskich kolei ostrzegają o możliwych opóźnieniach pociągów i utrudnieniach w najbliższych godzinach.

Do próby zamachu terrorystycznego na głównym dworcu kolejowym doszło wczoraj wieczorem. Belgijscy żołnierze postrzelili mężczyznę, po tym jak doszło tam do niewielkiej eksplozji. Zamachowiec miał na sobie pas samobójcy (pas szahida) i plecak. Część mediów informuje, że zdołał on odpalić ładunek, ale wybuch był słaby. Świadkowie mówią, że zanim mężczyzna został postrzelony przez żołnierzy patrolujących dworzec, krzyczał „Allahu Akbar”.

Belgijskie media donoszą, że po eksplozji na dworcu i na podziemnych peronach wybuchła panika wśród podróżnych, ale sytuacja została szybko opanowana. Cały dworzec ewakuowano, podobnie jak pobliskie restauracje. Wieczorem na krótkiej konferencji prasowej Eric Van Der Sypt z belgijskiej prokuratury poinformował, że prokuratura federalna w Belgii uznała zdarzenie na dworcu kolejowym w centrum Brukseli za atak terrorystyczny.

– Doszło do niewielkiej eksplozji na dworcu centralnym. Napastnik został natychmiast unieszkodliwiony przez patrol wojskowy, który był obecny na miejscu. Nie ma żadnych innych ofiar. Traktujemy to zdarzenie jako zamach terrorystyczny – powiedział prokurator. Prokuratura nie ujawniła też danych napastnika. Później potwierdziła, że mężczyzna nie żyje.

W ramach działań prewencyjnych zaraz po zamachu zamknięto też inne, duże dworce kolejowe w Brukseli. Nie kursowało też metro.

W Brukseli obowiązuje alarm terrorystyczny od czasu zamachów na lotnisku i w metrze w marcu ubiegłego roku. Zginęły wówczas 32 osoby, setki zostały ranne. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Dokonała go ta sama brukselska komórka terrorystyczna, która stała za zamachami w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Śmierć poniosło wówczas około 130 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Putin uziemi rosyjskie linie lotnicze?

Rosyjski prezydent zgodził się, by rodzime linie lotnicze latały za granicę wyłącznie rosyjskimi samolotami. ...

Październik w Krakowie z 30-procentowym wzrostem

W październiku z usług krakowskiego lotniska skorzystało 789 tysięcy pasażerów, o 30 procent więcej ...

Ratingi 2018: Biura podróży krzepną dzięki Turcji i Egiptowi

Exim Tours przeskakuje pięć szczebli na raz, Net Holiday – awansuje o cztery oczka, ...

Cancún

Cancún i Riviera Maya będą miały 14 nowych hoteli

W przyszłym roku w meksykańskim kurorcie Cancún i na Rivierze Maya powstanie 14 nowych ...

Samorząd uczy branżę, czym jest cyfryzacja

Niemiecki Związek Turystyczny powołał komisję do spraw cyfryzacji. Jej zadaniem będzie tłumaczenie przedsiębiorcom zasad ...

W biurach podróży rosną ceny i sprzedaż

Powiało wakacyjnym optymizmem. Wraz ze zbliżaniem się początku wakacji szkolnych wzrosło zainteresowanie wyjazdami. Biura ...