Pociągiem z Azerbejdżanu do Gruzji i Turcji

Pixabay

Uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Baku przez stolicę Gruzji Tbilisi do tureckiego miasta Kars zapewniło Azerbejdżanowi połączenie z Turcją, które omija terytorium wspieranej przez Rosję Armenii – wskazują media

Zdolność przewozowa mającej 826 kilometrów długości linii BTK (Baku – Tbilisi – Kars) to milion pasażerów i 5 mln ton towarów rocznie. Prowadzi ona ze stolicy Azerbejdżanu Baku przez Tbilisi i gruzińskie miasto Achalkałaki – gdzie rozstaw szyn zmienia się z szerokiego na standardowy europejski – do Karsu. Odcinek między Tbilisi a Karsem obejmuje 105 kilometrów całkowicie nowej trasy.

Trzy państwa łączą już rurociąg naftowy z Baku przez Tbilisi do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym oraz gazociąg z Baku przez Tbilisi do Erzurumu we wschodniej Turcji, ale turecka wymiana handlowa z regionem kaukaskim ma ograniczone rozmiary, co linia BTK może zmienić.

Wcześniejsze prognozy mówiły, że na jej budowę wyda się około 400 mln dolarów, ale rzeczywiste koszty – pokryte w większości przez państwowy fundusz naftowy Azerbejdżanu – przekroczyły miliard dolarów. Obejmuje to także sfinansowanie modernizacji połączenia kolejowego Azerbejdżanu z Gruzją.

– Baku – Tbilisi – Kars to część wielkiego Szlaku Jedwabnego i ważne jest, że zrealizowaliśmy ten projekt, wykorzystując nasze własne fundusze – powiedział w Baku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, występując na uroczystości otwarcia nowej linii obok prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i premiera Gruzji Giorgi Kwirikaszwilego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

15 czerwca Grecja otworzy sezon turystyczny, a 1 lipca ruszą międzynarodowe loty do miejscowości ...

Gowin: Stoki narciarskie będą otwarte

„Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: ...

Gdziewyjechac.pl króluje w Google’u

Wedle najnowszego rankingu polskich blogów podróżniczych najlepiej widocznym blogiem w polskim Google’u w 2018 ...

Rainbow: Mamy więcej klientów na zimę

Zarząd spółki Rainbow Tours, właściciela biura podróży Rainbow poinformował w raporcie, że sprzedał już ...

TUIfly powiększa flotę i leci na Karaiby

W następnym sezonie zimowym TUIfly poleci z Düsseldorfu do Dominikany i Meksyku. Prezes niemieckiego ...

Do bazyliki św. Marka w Wenecji tylko z biletem

Wejście do bazyliki św. Marka w Wenecji możliwe będzie wyłącznie z biletem – postanowił ...