Lotnisko w Radomiu uzupełnieniem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

materiały informacyjne

Lotniskiem zapasowym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego powinien być port w Radomiu – wynika z analizy Portów Lotniczych. PPL planuje w nie zainwestować

W środę Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i władze miasta podpiszą w tej sprawie list intencyjny. Radomskie lotnisko miało na Mazowszu poważnego konkurenta – port w Modlinie. Ostatecznie jednak, jak wyjaśnia prezes PPL Mariusz Szpikowski, badania pokazały, że większy potencjał ma południe województwa.

Pod uwagę brano demografię, rozwój gospodarczy i komunikację. W regionie radomskim mieszka więcej ludzi niż na północ od Warszawy i jest więcej firm. Niewątpliwym atutem było też doskonałe położenie, a w przyszłości – szybkie połączenie kolejowe pomiędzy Radomiem a stolicą.

– Radomskie lotnisko jest własnością samorządu, ale od miesięcy trwają rozmowy o przejęciu udziałów w nim przez PPL – przypomina wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak mówi, w najbliższą środę strony podpiszą w tej sprawie list intencyjny i jeśli wszystko się powiedzie to, jego zdaniem, na początku drugiego kwartału tego roku zapadanie ostateczna decyzja i sfinalizowanie transakcji.

Dzięki temu w Radomiu mogliby operować tani przewoźnicy. Odbywałyby się również loty czarterowe.

Władze miasta od dawna szukają partnera i finansowego wsparcia, bo na rozwój i inwestycje lotnisko potrzebuje około 130 milionów złotych. Konieczne jest m.in. wyremontowanie drogi startowej czy wybudowanie płyty postojowej. Cztery lata temu radomski port – jako czternasty w Polsce – otrzymał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na razie żadna linie lotnicza nie prowadzi z tego lotniska regularnych operacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki TUI sprzedaje już lato 2019

Niemiecki TUI otworzył już rezerwację wycieczek na przyszłoroczne lato. W sprzedaży znalazła się większa ...

On Time – nowa restauracja na wrocławskim lotnisku

W ogólnodostępnej hali Portu Lotniczego Wrocław pojawiła się nowa restauracja – On Time Restaurant. ...

W Jasionce łatwiejsze lądowania

Na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce działa już system ILS drugiej kategorii. Oznacza to, że ...

Lecisz Eurowingsem? Uważaj na cenę bagażu

Tanie linie lotnicze Eurowings wprowadzają dynamiczne ceny za przewóz bagażu rejestrowanego. Koszty będą uzależnione ...

Orex nabiera (tureckiego) wiatru w żagle

Wraz z powrotem zainteresowania Polaków wyjazdami do Turcji na polskim rynku rośnie dynamicznie biuro ...

Betlej: Polski TUI ciągnie wyniki koncernu

Polska spółka TUI uzyskała wyniki wyróżniające ją na tle innych firm koncernu. To po ...