Stany Zjednoczone zezwolą na podróże z Europy?

Fot. AFP

Biały Dom rozważa zdjęcie zakazu przyjazdów do Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz przyjazdów z Europy do Stanów Zjednoczonych w połowie marca, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wyjęci spod niego są między innymi pracownicy misji humanitarnych, dziennikarze, inwestorzy, naukowcy i studenci.

Teraz, jak podaje agencja informacyjna Reuters, powołując się na informacje od przedstawicieli rządu amerykańskiego i linii lotniczych, Biały Dom analizuje możliwość zdjęcia tego zakazu z 27 krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Nadal zakazem objęci byliby podróżni z Chin i Iranu. Plan popierają członkowie zespołu specjalnego ds. koronawirusa, a także władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne i inne agencje federalne. Na razie prezydent Donald Trump nie ogłosił decyzji w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Stany Zjednoczone dłużej bez wycieczkowców

Zniesienie zakazu pomogłoby poprawić trudną sytuację finansową tamtejszych linii lotniczych – liczba realizowanych przez nie lotów zagranicznych spadła o 70 procent. Z drugiej strony utrzymujący się wysoki poziom zakażeń w Europie może być powodem, dla którego prezydent Donald Trump będzie chciał utrzymać w mocy swoją decyzję. Inną przeszkodą może być to, że kraje europejskie wcale nie muszą od razu zezwolić Amerykanom na przyjazdy. Na razie mieszkańcy USA mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale pod warunkiem, że poddadzą się dwutygodniowej kwarantannie.

W sobotę Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wydało nowe zalecenia dla podróżujących za granicę. Turyści powinni zrobić test na koronawirusa na jeden do trzech dni przed wylotem, a następnie po trzech-pięciu dniach po powrocie. Dodatkowo przez siedem dni po przylocie powinni zostać w domu.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd cofa zakaz wykonywania lotów do USA

Airlines for America – organizacja branżowa reprezentująca linie lotnicze American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines i wiele innych, poinformowała, że lobbuje w rządzie za wprowadzeniem narodowych standardów przeprowadzania testów, by znieść obostrzenia w podróżowaniu. W oświadczeniu przekazanym Reutersowi pisze, że rekomendacje CDC są krokiem w dobrym kierunku i ma nadzieję, że dzięki testom będzie można bezpiecznie otworzyć granice i znieść kwarantannę.

Stany Zjednoczone prowadziły już rozmowy z kilkoma krajami na temat wprowadzenia testów dla lotów na konkretnych trasach. Na pytanie o możliwość zniesienia ograniczeń w podróżowaniu rzecznik Departamentu Transportu powiedział, że urząd jest gotowy, by wesprzeć bezpieczne przywrócenie lotów zagranicznych do i z USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Przyszły rok zapowiada się tłusto dla touroperatorów

W 2020 roku do biur podróży powinno trafić 350 – 400 tysięcy klientów, którzy ...

Rzym: Przyjedź, obejrzyj pomysły Leonarda

50 maszyn zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci i jego rękopisy można oglądać w otwartym ...

Ruszają Turystyczne Mistrzostwa Blogerów

16 finalistów Turystycznych Mistrzostw Blogerów wybranych przez Polską Organizację Turystyczną ruszyło 8 lipca w ...

Nie ma zgody Komisji Europejskiej na obowiązkowe vouchery

Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych, o ...

Portugalia liczy na 22 miliony turystów

Na co najmniej 22 miliony gości liczy w 2017 roku sekretarz stanu do spraw ...

Zakopiański dworzec PKP doczeka się modernizacji

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem, liczący prawie 120 lat, będzie gruntownie odnowiony Wicemarszałek województwa ...