Enter Air wypuści nowe akcje na nowe samoloty

materiały prasowe

Enter Air planuje publiczną emisję do 2,3 miliona akcji. Pieniądze z nich przeznaczy na zwiększenie wkładu własnego potrzebnego do sfinansowania dwóch zamówionych boeingów 737–8 MAX

Jak podaje firma w komunikacie, 18 kwietnia 2018 r. odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników, na którym planowane jest podjęcie uchwały w sprawie emisji akcji.

– Ze sprzedaży nowych akcji chcielibyśmy pozyskać około 60 milionów złotych – wyjaśnia członek zarządu i dyrektor generalny Enter Aira Grzegorz Polaniecki, cytowany w komunikacie. – Dodatkowy wkład własny pozwoli nam znacząco obniżyć koszt finansowania nowych samolotów, co pozytywnie wpłynie na wyniki Enter Aira w kolejnych latach.

Nowe samoloty miałyby dołączyć do floty linii lotniczej w czwartym kwartale tego roku.

Zgodnie z projektami uchwał emisja nowych akcji ma zostać przeprowadzona z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy, ale projekt uchwały emisyjnej przewiduje preferencyjny przydział dla dotychczasowych akcjonariuszy, co miałoby im umożliwić utrzymanie dotychczasowego udziału w akcjonariacie na zasadach identycznych do prawa poboru. Szczegóły oferty zostaną zawarte w prospekcie emisyjnym opublikowanym po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. W wypadku wyemitowania wszystkich 2,3 mln akcji będą one stanowiły około 11,6 procent w podwyższonym kapitale spółki.

Pod koniec 2015 r. Enter Air przeprowadził publiczną emisję akcji o wartości prawie 100 mln złotych. Pozyskane wtedy pieniądze przeznaczył na przedpłaty na Boeingi 737-8 MAX, które w tym roku dołączą do floty. W momencie przyjęcia samolotów do użytkowania środki z przedpłat wrócą do spółki, przy czym zostaną one od razu wykorzystane na przedpłaty na kolejne samoloty. Łącznie spółka zamówiła sześć samolotów tego typu. Po odbiorze tegorocznych dwóch egzemplarzy kolejne dostawy są przewidziane w 2020 rok.

W trakcie ponaddwuletniej obecności Entera na warszawskiej giełdzie kurs jego akcji wzrósł o niemal 100 procent. Spółka wypłaciła dotąd dywidendy o łącznej wartości 13,2 mln złotych, czyli 0,75 złotego na akcję.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. dzięki dobrze zaplanowanemu programowi handlowemu oraz istotnym wzrostom liczby wykonanych operacji Enter Air zwiększył przychody o prawie 19 procent, do 774,3 mln złotych z 651,4 mln złotych w tym samym okresie 2016 r. Zysk netto wyniósł 47,5 mln złotychi był wyższy o 7,2 procent wobec 44,3 mln złotych w 2016 r. – informuje spółka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT uruchomi połączenie z Poznania do Lwowa

PLL LOT od 26 czerwca uruchomią bezpośrednie połączenie na trasie Poznań – Lwów – ...

Cypr popularny jak nigdy dotąd

3,55 miliona turystów odwiedziło Cypr od stycznia do listopada 2017 roku – wynika z ...

Protest autokarów w Warszawie

Około 300 autokarów z całej Polski zjechało dzisiaj do Warszawy. To forma protestu przeciwko ...

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...

Malta ma nową minister turystyki

Julia Farrugia Portelli to nowa minister turystyki Malty. Przez ostatnie dwa lata była sekretarzem ...

Rzecznik MŚP: Bon turystyczny dla wszystkich płacących podatki

Bonem turystycznym należałoby objąć wszystkich Polaków płacących podatki – uważa Rzecznik Małych i Średnich ...