Stocznie pełne statków dla turystów

Pixabay

Organizatorzy rejsów wycieczkowych zamówili 106 nowych statków, które mają wejść do służby w ciągu najbliższych 10 lat. Do roku 2027 po morzach i oceanach będzie pływało ich więc 472

Jak wynika z tegorocznego raportu magazynu „Cruise Industry News”, po wycofaniu starych jednostek łączna liczba statków turystycznych wzrośnie o 86, co oznacza powiększenie światowej floty o 22 procent. Jeśli przeliczyć to na liczbę dostępnych miejsc dla pasażerów, okazuje się, że do 2027 roku urośnie ona o 48 procent, z obecnych 26,7 miliona do 39,6 miliona.

Analiza cen biletów na rejsy i wydatków na pokładach pokazuje, że obroty armatorów zwiększą się do 59 miliardów dolarów (z 40 szacowanych na ten rok). Zysk sięgnie 9 miliardów dolarów, zakładając jednak, że wysokość marży utrzyma się na poziomie z 2017 roku (dane oparte są o informacje giełdowe trzech największych organizatorów rejsów).

Najwięcej turystów wsiądzie na statki w Ameryce Północnej. W 2018 roku z tej części świata pochodzić będzie około 55 procent wszystkich pasażerów wycieczkowców. Na kolejnym miejscu zestawienia znalazły się Europa (27,8 procent udziału w rynku) i region Azji i Pacyfiku (17,4 procent).

Zdaniem autorów raportu za dziesięć lat sytuacja nieco się zmieni. Nastąpi spadek liczby klientów z kontynentu północnoamerykańskiego. Nawet wówczas ich udział w rynku rejsów wycieczkowych sięgnie jednak 51 procent. Na znaczeniu wzrośnie za to Europa. Ze Starego Kontynentu pochodzić będzie 31,5 procent pasażerów wycieczkowców. Praktycznie nic nie zmieni się na rynku rejsów w regionie Azji i Pacyfiku. Łącznie z tej części świata pochodzić będzie 17,5 procent wypoczywających na statkach turystów. Analitycy zapowiadają, że w dalszej przyszłości wzrośnie jednak liczba turystów wypływających z Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więzienie za fałszywe reklamacje

Na rok więzienia został skazany Brytyjczyk, który namawiał klientów touroperatora Jet2holidays do składania fałszywych ...

Port Lotniczy Lublin ma nową halę odlotów

Wczoraj lubelskie lotnisko oddało do użytku nową halę odlotów. Dzięki tej inwestycji będzie obsługiwać ...

Bawaria i Czechy pod śniegiem. Są ofiary

Z powodu opadów śniegu w trzech powiatach niemieckiego landu Bawaria – Traunstein, Miesbach i ...

Avis przyspiesza wybór i odbiór auta

Usługa „Digital check-in”, czyli cyfrowy odbiór auta, ma w czasach pandemii ograniczyć kontakt między ...

Senator Kwiatkowski proponuje odszkodowania dla zamkniętych branż

Masz hotel, wyciąg narciarski lub biuro podróży, które ucierpiały, bo nie mogły działać przez ...

Marszałek Struk: Potrzebna pilna pomoc dla branży turystycznej

Branża turystyczna doświadczyła historycznej zapaści i bez dalszej pomocy rządowej nie poradzi sobie z ...