Stocznie pełne statków dla turystów

Pixabay

Organizatorzy rejsów wycieczkowych zamówili 106 nowych statków, które mają wejść do służby w ciągu najbliższych 10 lat. Do roku 2027 po morzach i oceanach będzie pływało ich więc 472

Jak wynika z tegorocznego raportu magazynu „Cruise Industry News”, po wycofaniu starych jednostek łączna liczba statków turystycznych wzrośnie o 86, co oznacza powiększenie światowej floty o 22 procent. Jeśli przeliczyć to na liczbę dostępnych miejsc dla pasażerów, okazuje się, że do 2027 roku urośnie ona o 48 procent, z obecnych 26,7 miliona do 39,6 miliona.

Analiza cen biletów na rejsy i wydatków na pokładach pokazuje, że obroty armatorów zwiększą się do 59 miliardów dolarów (z 40 szacowanych na ten rok). Zysk sięgnie 9 miliardów dolarów, zakładając jednak, że wysokość marży utrzyma się na poziomie z 2017 roku (dane oparte są o informacje giełdowe trzech największych organizatorów rejsów).

Najwięcej turystów wsiądzie na statki w Ameryce Północnej. W 2018 roku z tej części świata pochodzić będzie około 55 procent wszystkich pasażerów wycieczkowców. Na kolejnym miejscu zestawienia znalazły się Europa (27,8 procent udziału w rynku) i region Azji i Pacyfiku (17,4 procent).

Zdaniem autorów raportu za dziesięć lat sytuacja nieco się zmieni. Nastąpi spadek liczby klientów z kontynentu północnoamerykańskiego. Nawet wówczas ich udział w rynku rejsów wycieczkowych sięgnie jednak 51 procent. Na znaczeniu wzrośnie za to Europa. Ze Starego Kontynentu pochodzić będzie 31,5 procent pasażerów wycieczkowców. Praktycznie nic nie zmieni się na rynku rejsów w regionie Azji i Pacyfiku. Łącznie z tej części świata pochodzić będzie 17,5 procent wypoczywających na statkach turystów. Analitycy zapowiadają, że w dalszej przyszłości wzrośnie jednak liczba turystów wypływających z Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotelarze chcą obniżyć rachunki

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego powołuje grupę zakupową. Hotele, które do niej przystąpią, będą mogły ...

Były prezes Neckermanna otworzył własne biuro podróży

Nazywa się Nekera, ma siedzibę w dawnym salonie sprzedaży Neckermanna w Warszawie i oferuje ...

Małopolska: Razem dla turystyki

Uruchomiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego serwis internetowy „Razem dla turystyki” ma służyć przedsiębiorcom ...

Najlepsi agenci w nagrodę wyjadą do Tunezji

Sun & Fun ujawnia szczegóły planów na rok 2020

Co piąty polski turysta jadący z biurem podróży do Tunezji w tym roku był ...

Petycja: Rządzie, pomóż finansowo branży turystycznej

Klienci wycofują się z umów i żądają od nas zwrotu pieniędzy. Rząd powinien zrekompensować ...

Plan krakowskiego lotniska: 12 milionów pasażerów

Obsłużenie 12 milionów pasażerów w 2036 roku zakłada tzw. plan generalny (master plan) dla ...