Rejsy wycieczkowe będą popularniejsze

Bloomberg

30 milionów pasażerów ma w przyszłym roku spędzić urlop na statkach wycieczkowych – szacuje organizacja branżowa CLIA. W tym roku turystów, którzy popłynęli w rejs będzie 28,2 miliona

Międzynarodowe Stowarzyszenie Linii Wycieczkowych (Cruise Lines International Association, CLIA) podsumowało kończący się rok i opublikowało prognozę na kolejny. W tym roku na statkach wycieczkowych wypoczywało 28,2 miliona ludzi. Za rok ma ich być o 6 procent więcej, bo 30 milionów.

W przyszłym roku zacznie pływać 18 jednostek zamówionych przez członków CLIA, co oznacza, że do czerwca 2019 będzie ich w sumie 272. Według obliczeń organizacji obecnie sektor rejsów daje zatrudnienie ponad 1,1 miliona osób, które łącznie zarabiają 45,6 miliarda dolarów rocznie.

Według CLIA turyści szukają na wyjazdach ucieczki od codzienności i odpoczynku, a armatorzy odpowiadają na to poszerzając ofertę spa, stawiając na zdrowe menu i programy fitness. Wśród innych zjawisk, na które muszą być gotowi organizatorzy rejsów, znalazły się programy gwarantujące ciekawe doświadczenia – jak możliwość odwiedzenia Machu Picchu w czasie wycieczki uczestników rejsu na lądzie, czy nauka gotowania ze znanym szefem kuchni na pokładzie.

Rośnie stosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych jak klucze do kabin w postaci bransoletki lub naszyjnika, czy systemów zbierających informacje o pasażerach, dzięki którym oferta może być jeszcze bardziej zindywidualizowana. Podróżni doceniają też zaangażowanie operatorów w poszanowanie środowiska i lokalnych społeczności, ale cenią też sobie możliwość dotarcia do miejsc „nieodkrytych”. W najbliższych latach z rejsów ma korzystać jeszcze więcej osób z pokolenia Z, część z nich to „pracujący nomadzi”, którzy chcą łączyć wyjazdy z pracą zawodową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fala powodziowa zabiła 11 turystów w Kalabrii

W Parku Narodowym Pollino w Kalabrii wezbrany strumień porwał kilkudziesięciu turystów. Akcja ratunkowa trwa. ...

Na Wielkanoc Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania

Użytkownicy wyszukiwarki lotów Skyscanner, którzy planowali podróż na święta wielkanocne, najczęściej kupowali bilety do ...

PIT: Turystyka młodzieżowa zagrożona szarą strefą

Chociaż turystyka dzieci i młodzieży ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, nikt jej nie ...

Poznań piąty w Europie

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie European Best Destinations 2019 na najlepszy cel podróży w ...

Wizz Air: 20 milionów pasażerów w Warszawie w 15 lat

Od 2004 roku Wizz Air przewiózł na trasach z i do stolicy Polski 20 ...

Niemieckie TUI chce więcej Polski w ofercie

W Niemczech rośnie popyt na wakacje w Polsce. TUI Deutschland zapowiada, że w przyszłym ...