Najtańsza linia lotnicza na świecie to…

Fotorzepa, Ryszard Waniek

Najlepsze oferty mają linie lotnicze z Azji i z Bliskiego Wschodu, Primera Air wygrywa na trasach transatlantyckich, a Ryanair na europejskich, wynika z analizy 1,5 miliona taryf ekonomicznych

Rome2rio, australijska platforma do planowania podróży, przeanalizowała 1,5 miliona taryf w klasie ekonomicznej w 200 liniach lotniczych na świecie z dwóch miesięcy. Na tej podstawie przygotowała trzeci już raport „Global flight report”. Okazuje się, że średnia cena jaką płaci pasażer za kilometr lotu wzrosła z 17,75 w 2016 roku do 18,8 centa amerykańskiego w obecnym, a najtańszą linią lotniczą na świecie jest australijska Tigerair, w której kilometr kosztuje średnio zaledwie 6 centów.

Przewoźnik ten wygrywa zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i w kategorii połączeń krajowych. W tej ostatniej na ostatnim miejscu znalazł się amerykański Charterlines, któremu płaci się 1,26 dolara za kilometr.

Porównanie na trasach międzynarodowych pokazuje, że najlepszą propozycję dla pasażerów ma Air Asia (7 centów za kilometr), najdrożej jest natomiast w Air Dolomiti (48 centów za kilometr). Z kolei polski LOT w przeliczeniu kosztuje 21 centów za kilometr, co plasuje go na 152 pozycji w zestawieniu cen biletów za granicę.

Analiza kosztów połączeń w poszczególnych regionach świata pokazuje, że najlepsze oferty mają przewoźnicy z Azji i Bliskiego Wschodu. Tu palma pierwszeństwa przypada Grupie Air Asia. Choć niektórzy przewoźnicy są naprawdę tani, to klienci często wybierają oferty linii, w których średnia cena jest wyższa. Przykładem mogą być loty z Wielkiej Brytanii do Azji i Australii. Choć australijski Qantas znajduje się na ósmym miejscu w zestawieniu, to klienci kupują przeloty w te regiony świata w Etihad (miejsce 6), Royal Brunei Airlines (19), China Southern (20) i Emirates (25).

Za podróż na trasach europejskich najmniej za kilometr lotu żąda Ryanair (numer 7 w globalnym zestawieniu), mimo podniesienia cen z 9 do 10 centów (2016 wobec 2018 roku), kolejny jest Wow Air z lotami na Islandię (miejsce 9, 10 centów), a dalej Wizz Air (13 centów za kilometr, 53 miejsce w rankingu).

W wypadku rejsów transatlantyckich z Wielkiej Brytanii najtaniej będzie jeśli wsiądzie się do Primera Air (miejsce 4, 9 centów za kilometr). Analitycy zwracają uwagę, że Virgin Atlantic to jedna z niewielu linii, która obniżyła średnią cenę w stosunku do zestawienia z 2016 roku. Obecnie przeciętna stawka wynosi 13 centów, dwa lata wcześniej było to 17 centów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PZOT: Dobry tydzień Bułgarii i Egiptu

W biurach podróży ruch ciągle większy niż rok temu. W ostatnim tygodniu odwiedziło je ...

Włosi przedłużają zakaz podróżowania prawie o miesiąc

Włoski rząd ogłosił przedłużenie obostrzeń. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 6 marca i będzie ...

Betlej: Historyczny rekord Rainbow

Inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych płacili w ubiegłym tygodniu za akcje biura podróży ...

Mekka i Medyna dostępne dla pielgrzymów z Kataru

Władca Arabii Saudyjskiej zdecydował o ponownym otwarciu dla pielgrzymów z Kataru granic królestwa, na ...

Halo Lato 2020!, czyli 1000 propozycji wakacji z Itaką

Trzy nowe kierunki – Curaçao na Karaibach, Marsa Matrouh w Egipcie i marokańska Saidia ...

Przedsiębiorcy turystyczni: Rząd nas lekceważy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Rzecznik Praw Obywatelskich, marszałek Senatu i wicepremier Jadwiga Emilewicz ...