Ryanair znów musi ciąć rozkład

Fot. AFP

Powodem są ograniczenia podróżowania wprowadzone przez rządy Irlandii i innych państw Unii Europejskiej, a w konsekwencji spadek liczby rezerwacji.

Ryanair poinformował dziś w komunikacie o redukcji październikowego rozkładu lotów o kolejne 20 procent (pierwsza, również 20-procentowa redukcja nastąpiła już w połowie sierpnia). Przewoźnik zakłada, że oferowanie w październiku spadnie z 50 procent do około 40 procent poziomu z października zeszłego roku, przy współczynniku wypełnienia samolotów powyżej 70 procent. Redukcje te były konieczne, bo ciągłe zmiany zasad podróżowania i wprowadzanie przez rządy bez uprzedzenia kolejnych ograniczeń „osłabia chęć konsumentów do rezerwowania z wyprzedzeniem”.

Na przykład w Irlandii, której rząd od 1 lipca utrzymuje „nadmierne i wadliwe ograniczenia podróży”, wskaźnik zakażeń wzrósł w ostatnich tygodniach do 50 na 100 tysięcy mieszkańców – to ponad dwukrotnie więcej niż na przykład w Niemczech i we Włoszech, które pozwalają podróżować wewnątrz Unii Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ: Ryanair redukuje loty, zbyt optymistycznie ocenił popyt

– Jesteśmy rozczarowani redukcją naszego oferowania do poziomu około 40 procent w porównaniu z październikiem zeszłego roku. Niestety zaufanie klientów zostało nadszarpnięte przez złe zarządzanie zasadami podróży lotniczych wprowadzanymi przez rządy poszczególnych krajów, a wielu klientów Ryanaira nie może podróżować w celach biznesowych lub z powodu pilnych spraw rodzinnych bez konieczności poddania się nieskutecznej 14-dniowej kwarantannie – mówi rzecznik prasowy Ryanaira, cytowany w komunikacie.

– Jest jeszcze za wcześnie na podjęcie ostatecznych decyzji odnośnie zimowego rozkładu lotów, który obowiązuje od listopada do marca, ale jeśli obecne trendy i złe zarządzanie zasadami podróży lotniczych i normalną działalnością gospodarczą będą się utrzymywać, to podobne ograniczenia oferowania mogą zostać wprowadzone – dodaje.

– Wzywamy ministra transportu Irlandii Eamona Ryana do wyjaśnienia, dlaczego od ponad dwóch miesięcy nie wdraża żadnego z 14 zaleceń rządowej komisji ds. lotnictwa przedstawionych rządowi 7 lipca. Minister powinien również wyjaśnić, dlaczego krajowy zespół ds. zdrowia publicznego (NPHET) od 1 lipca utrzymuje Irlandię w zamknięciu, jak Korea Północna, podczas gdy Włochy i Niemcy zniosły wszystkie ograniczenia dotyczące podróży wewnątrz Unii Europejskiej, a ich wskaźniki zachorowań na covid-19 są niższe o ponad połowę od tych w Irlandii – pyta rzecznik. – Podróże lotnicze wewnątrz UE nie stanowią problemu, a wadliwe zakazy podróży nie są skutecznym rozwiązaniem – konkluduje.

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair ma już rozkład lotów na zimę z Polski

Jednocześnie „Ryanair z zadowoleniem przyjmuje plan Komisji Europejskiej zniesienia ograniczeń w podróżach wewnątrz UE z zastrzeżeniem jedynie cotygodniowych aktualizacji ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dotyczących wskaźników przypadków covidu-19 i pozytywnych wyników testów według krajów i regionów UE i wzywa do natychmiastowego wdrożenia tego skoordynowanego podejścia przez wszystkie państwa UE, zwłaszcza Irlandię, aby obywatele UE mogli rezerwować podróże służbowe i rodzinne bez obaw o odwołanie lotu lub wadliwe ograniczenia jak kwarantanna” – czytamy w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT przedłużył umowę na system do sprzedaży biletów na świecie

LOT i Sabre odnowili w Krakowie umowę, dzięki której przewoźnik może sprzedawać bilety przez ...

Grecos Holiday podnosi gwarancję

75 milionów złotych wynosi nowa gwarancja ubezpieczeniowa Grecosa. Ta kwota zabezpieczy umowy na udział ...

Mniej pasażerów na lotnisku Zaventem

O 1,7 mln mniej pasażerów – porównując rok do roku – przyjął w 2016 ...

Majorka – mieszkania nie dla turystów

Właściciele mieszkań w Palmie na Majorce nie będą mogli wynajmować ich turystom – postanowiły ...

Wizz Air – nowa baza i 20 kierunków z Malpensy

Wizz Air ogłosił dzisiaj otwarcie 29. bazy. Tym razem w Mediolanie na lotnisku Malpensa. ...

Rainbow odnowił obowiązkową gwarancję

190 milionów złotych wynosi gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży Rainbow, która będzie chronić jego klientów ...