Jaki namiot rodzinny wybrać? Poradnik dla rodziny w podróży

Wybór namiotu wcale nie jest prostą sprawą. Bardzo łatwo jest zgubić się w ogromie ofert i reklam różnych producentów. Jaki namiot kupić? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby wybór namiotu traktować jak inwestycję. Tani namiot „marketowy” to zwykle produkt na jeden sezon, a nie towarzysz podróży, wycieczek i biwaków. Dobry namiot rodzinny będzie nam służył przez długie lata, dlatego decyzję o zakupie należy dokładnie rozważyć.

Rodzaje namiotów na każdą okazję

Ze względu na konstrukcję, namioty dzielimy na:

1. Namioty kopuły/igloo – są mocne i wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i łatwe w transporcie. Niezastąpione na górskich wędrówkach.

2. Namioty tunelowe – mają budowę charakterystyczną dla namiotów kempingowych. Mieszczą zarówno kilka miejsc do spania, jak i duży ekwipunek. Bardzo dobrze chronią przed wiatrem.

Który z nich będzie lepszym wyborem? Wszystko zależy od rodzaju wyprawy. Namioty igloo sprawdzą się w każdym terenie, na bardzo miękkim, jak i twardym podłożu. Szybko i łatwo się rozkładają. Jednak to namioty tunelowe zapewniają komfortową ilość miejsca w sypialni i w przedsionkach, są bardziej przestronne i wygodne. Świetnie sprawdzają się na campingach, zwłaszcza przy dłuższym pobycie w jednym miejscu. Na 4-5 osobową wyprawę najlepiej zabrać ze sobą namiot rodzinny z dodatkowymi sypialniami. Przy ocenie wymiarów namiotu, bierzemy pod uwagę nie tylko liczbę osób, ale także rozmiar ekwipunku. Przestronny przedsionek powinien pomieścić akcesoria kuchenne, buty, plecaki i inne elementy zaopatrzenia.

Ile wydać na namiot rodzinny?

Jeśli nasze wycieczki będą raczej okazyjne, możemy kupić dobry namiot, ale niekoniecznie ten najdroższy. Jeśli zaś planujemy podróżować często i nocować w różnych warunkach, warto zdecydować się na sprzęt wyższej klasy, np. namiot Jack Wolfskin dostępny w sklepie www.e-horyzont.pl. To jednorazowy wydatek, który zapewnia bezpieczne schronienie bez względu na warunki atmosferyczne i miejsce wyprawy.

Waga namiotu – dopasowana do typu wyprawy

Kompaktowe i lekkie namioty trekkingowe stworzone są dla pieszych turystów, dla których priorytetem jest jak najmniejszy rozmiar i waga bagażu. Większe namioty są oczywiście bardziej komfortowe, ale jednocześnie cięższe. Dlatego przestronne namioty rodzinne czy wysokie namioty 4-osobowe to propozycje na pole kempingowe oraz na dłuższe stacjonowanie. Są też świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących samochodem.

Wybór namiotu rodzinnego – na co jeszcze zwrócić uwagę?

* Powinien być na tyle wysoki, aby można było w nim stać w pozycji wyprostowanej.

* Kanały, przez które przeciąga się maszty konstrukcyjne nie powinny być zbyt długie, aby rozkładanie i składanie było szybkie i proste.

* Otwory wentylacyjne mają być umieszczone możliwie jak najwyżej, aby zapobiec wykraplaniu się wilgoci podczas chłodnych nocy po gorącym dniu.

* Tkanina, z której wykonany jest namiot musi być nieprzemakalna.

* Warto wybrać namiot wyposażony w moskitiery chroniące przed owadami.

* Inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę to: dodatkowe wejścia, ilość kieszonek, w których można trzymać niewielkie rzeczy, wielkość przedsionka (ma szczególne znaczenie podczas wycieczek z psem), kolor (jasny lepiej doświetli wnętrze, ale ciemny namiot mniej rzuca się w oczy).

 

Zapoznaj się z ofertą sklepu turystycznego www.e-horyzont.pl i wybierz idealny namiot dla swojej rodziny!

Mogą Ci się również spodobać

Airbnb zadebiutuje na giełdzie

Airbnb, serwis ułatwiający wynajmowanie turystom mieszkań i domów przez internet, ogłosił, że planuje wejść ...

Thomas Cook sprawdzi stan sanitarny hoteli

Thomas Cook zapowiedział, że w każdym hotelu, którego dotyczy ponadprzeciętna liczba reklamacji klientów z ...

Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

W basenie Morza Śródziemnego wakacje muszą kosztować ponad 3 tysiące złotych. Ale tańszy wypoczynek ...

Brytyjscy turyści coraz częściej oszukiwani

Serwis podobny, ale nie ten sam. Hotel piękny, ale nieistniejący. W 2016 roku lawinowo ...

Branża turystyczna: Oczekujemy programu Przedsiębiorca+

Antykryzysowe rozwiązania proponowane przez rząd nie są wystarczające dla branży turystycznej. Rząd powinien interweniować ...

Airbus: Przybędzie 35 tysięcy nowych samolotów

Światowy popyt na nowe samoloty wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat o 6 procent, ...