"Drodzy współpracownicy, dziękuję wszystkim naszym przyjaciołom za wyrazy troski, jakie otrzymaliśmy od Was po przejściu przez nasz kraj huraganu Irma. Z radością informuję, że życie na Kubie wraca do normy i trwa naprawianie zniszczeń" - pisze w komunikacie dla branży turystycznej ambasador Kuby Jorge Martí Martínez.

Jak podaje, port lotniczy José Martí w Hawanie działa już bez zakłóceń. W stolicy kraju wszystkie najbardziej znane zabytki i obiekty turystyczne, w tym Old Havana i słynny kabaret Tropicana, są otwarte i dostępne dla turystów. W mieście prowadzone są też prace porządkowe i wykonywane są drobne naprawy w strefie przybrzeżnej.

Ambasador opisuje, że ze skutkami huraganu uporali się także przedsiębiorcy turystyczni z regionu Pinar del Rio. Jak dawniej pracuje już również międzynarodowe lotnisko Juana Gualberto Gómeza w Varadero, a w Hotelach Melia Peninsula, Paradisus i Ocean Varadero El Patriarca trwa usuwanie szkód. "Wkrótce zostaną otwarte dla turystów" - zapewnia ambasador.

Jak podaje, trwa usuwanie szkód na lotnisku w Santa Clara. "Mamy nadzieję, że wkrótce zacznie ono przyjmować samoloty. Wszystkie hotele przygotowywane są do sezonu" - opisuje.

Naprawiane jest również lotnisko w Cayo Coco. "W hotelach trwają prace remontowe po przejściu huraganu i będą one gotowe na przyjęcie gości w sezonie zimowym" - zapewnia ambasador. Jak wylicza, rejony turystyczne w prowincjach Sancti Spiritus, Trynidad, Cienfuegos i Topes de Collantes nie zostały dotknięte działaniem żywiołu, więc działają jak zwykle. Sytuacja wróciła do normy także w Holguin i Guantánamo-Baracoa.