Lublin czeka na pierwszego Hamptona

We wrześniu w Lublinie podwoje otwiera nowy Hampton by Hilton. Miejską bazę noclegową zasili dodatkowe 121 pokojów. Wkrótce będzie ich więcej, bo w kolejce do otwarcia stoją już inne obiekty

Publikacja: 04.09.2017 07:47

fot. hiltonhotels.com

fot. hiltonhotels.com

Foto: Materiały promocyjne

Zgodnie z Centralnym Wykazem Obiektów Hotelarskich w województwie lubelskim jest teraz 130 kategoryzowanych hoteli, z czego 30 znajduje się w samym Lublinie. Wśród nich są obiekty międzynarodowych sieci – Mercure, IBB Hotel Collection i Campanille. W województwie jest jeden hotel pięciogwiazdkowy (Alter w Lublinie), 11 obiektów czterogwiazdkowych (w tym pięć w Lublinie) i 82 hotele trzygwiazdkowe (22 w Lublinie). Nowy Hampton by Hilton dołączy do grona obiektów trzygwiazdkowych, ale -jak zapewnia jego dyrektor generalny Mariusz Plichta - standard będzie na poziomie o gwiazdkę wyżej.

Nowe inwestycje

-  Lublin to największa aglomeracja na wschód od Warszawy, z nową infrastrukturą konferencyjną i bardzo dużą dynamiką wzrostu liczby miejsc noclegowych – mówi Marta Wiśniewska, kierownik Lubelskiego Convention Bureau .

- W zeszłym roku odnotowaliśmy w samym Lublinie prawie 2400 konferencji, które zgromadziły 377 tysięcy delegatów. Biorąc pod uwagę całą nową infrastrukturę konferencyjną i potencjał wydarzeń, które to miasto przyciąga, z nadzieją czekamy na wzrost liczby obiektów noclegowych. Szczególnie w kategorii trzy-, cztero- i pieciogwiazdkowej, bo te obiekty są najczęściej wybierane przez uczestników kongresów– podkreśla Radosław Dudziński, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie.

Lubelszczyzna staje się więc atrakcyjna dla sieci hotelowych. W samym Lublinie powstaje sześć nowych hoteli. Oprócz wspomnianego już Hamptona by Hilton, w drugim kwartale 2018 roku zostanie udostępniony ibis Budget z 90 pokojami, a na trzeci kwartał przyszłego roku otwarcie obiektu na 130 pokojów planuje Grupa Arche – ta sama, która odrestaurowała i zamieniła na luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Zamek Biskupów w Janowie Podlaskim. Ponadto w październiku 2018 roku otwarcie 75-pokojowego obiektu planuje Focus Hotels, a później 40 pokojów zaoferuje hotel Heban.

- Powyższe inwestycje powiększą bazę noclegową w samym Lublinie o 566 pokojów, co oznacza wzrost o jedną trzecią – zauważa Marta Wiśniewska. Wszystkie inwestycje znajdują się w centrum miasta lub w niewielkiej odległości od niego.

Hampton by Hilton w natarciu

- Otwarcie Hamptona by Hilton w Lublinie planujemy na drugą połowę września – informuje Mariusz Plichta, dyrektor generalny obiektu. – Mamy 121 pokojów, m.in. dla niepełnosprawnych. Odnotowujemy duże zainteresowanie zwłaszcza ze strony grup, które będą uczestniczyć w kongresach i zjazdach. Hotel bowiem nastawia się na klientów biznesowych. Obłożenie na wrzesień sięga 70 procent, a na październik już teraz przekracza 50 procent – dodaje.

W połowie października podwoje otworzy też obiekt w Gdańsku-Oliwie, a potem kolejny na gdańskiej starówce. Następne pojawią się w Poznaniu, Oświęcimiu, Olsztynie i na warszawskim Mokotowie.

Siła prywatnych inwestorów

Budowany właśnie obiekt marki Focus Hotel Premium polskiej sieci Focus Hotels, należącej do Grupy Kapitałowej Immobile, będzie miał cztery gwiazdki i zostanie otwarty w październiku 2018 roku na Podzamczu, pół kilometra od lubelskiej starówki. Jego inwestorem jest spółka ARP. Oprócz 75 pokojów udostępni 400-metrową salę konferencyjną. To czwarty projekt hotelowy sieci w budowie, obok hoteli w Sopocie, Bydgoszczy i Białymstoku.

Rozbudowę, a właściwie nowy obiekt, tyle że w bezpośrednim sąsiedztwie już posiadanych, planuje Mariusz Kowalczyk, właściciel hoteli Luxor i Atelia w Lublinie. Kowalczyk ma firmę zajmującą się wykonywaniem nowych fasad dla starych budynków. Luxor ma 44 pokoje, salę bankietową na 500 osób i na razie trzy gwiazdki, ale Kowalczyk myśli o podwyższeniu standardu. W czerwcu 2017 roku otwarty został jego drugi obiekt, nastawiony na klientów biznesowych Atelia Banquet&Catering Centre z salą konferencyjno-bankietową na 1200 osób i 18 pokojami w standardzie czterech gwiazdek.

- Średnie obłożenie jest zależne od sezonu - obecnie to 70-80 procent - podaje Kowalski. - Mamy dużo gości z Ukrainy, Rosji, Anglii. Większość stanowią jednak przybysze z Polski – dodaje. Atelia i Luxor tworzą praktycznie jeden obiekt. Także trzeci spoi z nimi łącznik.

Jedyny pięciogwiazdkowy obiekt w Lublinie, butikowy Hotel Alter w staromiejskiej kamienicy, też ma prywatnych właścicieli - Justynę i Marcina Stachowiczów. Marcin Stachowicz jest właścicielem fermy Montagro, jednej z największych w Polsce, gdzie hodowane są wyłącznie krowy rasy Montbéliarde. Hotel ma 13 pokojów i spa z basenem. Właściciel nie należy do żadnej sieci, chce zostać niezależny i zapowiada kolejne inwestycje. Hotel działa od trzech lat, ma obłożenie rzędu 65 procent i gości z całego świata. Na tę inwestycję właściciele otrzymali dotację unijną.

Cukiernikami są właściciele Vanilla Group, mającej w swoim portfelu czterogwiazdkowy In Between w Jastkowie pod Lublinem i butikowy hotel Vanilla w XVII–wiecznej kamienicy na lubelskiej starówce. Należy do nich także restauracja Vanilla przy Krakowskim Przedmieściu.

Hotel Gminy Żydowskiej

Położony niecały kilometr od lubelskiej starówki, czterogwiazdkowy hotel Ilan mieści się w budynku przedwojennej jesziwy i jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Budynek został wyremontowany kilka lat temu ze środków Gminy. - W odrestaurowanym wnętrzu jest synagoga, a w piwnicy czynna mykwa, zasilana deszczówką spływającą rurami z dachu – opowiada Dawid Patulski, dyrektor otwartego w 2015 roku hotelu. - Ilan oznacza w kulturze żydowskiej drzewo życia. Żydowskie tradycje kultywowane z całą pewnością nas wyróżniają – dodaje. Hotel współpracuje z biurami podróży z Izraela, ale nocują w nim także Żydzi z diaspory, bo restauracja oferuje kuchnię koszerną.

Z klasyką w tle

Rzadko się zdarza, aby w obiektach w Polsce rozbrzmiewała rodzima muzyka „poważna". Tak jest w otwartym w grudniu 2015 roku, trzygwiazdkowym Hotelu Wieniawski, promującym postać i kompozycje urodzonego w Lublinie XIX-wiecznego skrzypka Henryka Wieniawskiego. Właścicielem obiektu jest spółka HW Property, a zarządza nim spółka Hotel Business Group, która jest również właścicielem Hotelu Branicki w Białymstoku.

Łączna wartość inwestycji wyniosła ok. 15 milionów złotych, z czego 2 miliony pochodziło z funduszy unijnych. Na gości czeka 97 miejsc noclegowych w 49 pokojach. Motywem przewodnim aranżacji wnętrz są elementy związane z twórczością muzyka. Nazwy restauracji - Trzy Romanse i Cafe Souvenir - nawiązują do tytułów utworów Henryka Wieniawskiego.

- Odwiedzają nas liczni goście zagraniczni, wśród których przeważają Anglicy i Niemcy, ale mamy również gości z Izraela, Ukrainy, Francji, Włoch i Stanów Zjednoczonych – wylicza Agnieszka Smolarz, specjalistka do spraw sprzedaży i marketingu.

Zgodnie z Centralnym Wykazem Obiektów Hotelarskich w województwie lubelskim jest teraz 130 kategoryzowanych hoteli, z czego 30 znajduje się w samym Lublinie. Wśród nich są obiekty międzynarodowych sieci – Mercure, IBB Hotel Collection i Campanille. W województwie jest jeden hotel pięciogwiazdkowy (Alter w Lublinie), 11 obiektów czterogwiazdkowych (w tym pięć w Lublinie) i 82 hotele trzygwiazdkowe (22 w Lublinie). Nowy Hampton by Hilton dołączy do grona obiektów trzygwiazdkowych, ale -jak zapewnia jego dyrektor generalny Mariusz Plichta - standard będzie na poziomie o gwiazdkę wyżej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał