Obiekt został wydzierżawiony przez Focus Hotels od spółki Immobile, która kupiła udziały Przedsiębiorstwa Hotelowego Majewicz, będącego wcześniejszym właścicielem hotelu. Przez cały czas transformacji hotel działał w normalnym trybie.

Hotel Pod Orłem znajduje się w zabytkowym budynku w centrum Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej 14, jego historia sięga początków XIX wieku. Był jednym z pierwszych hoteli w mieście. Obecnie, odrestaurowany i nowoczesny, ma standard 4 gwiazdek. Oferuje gościom 75 pokoi, restaurację i 5 sal konferencyjnych. Znajduje się w nim także bar, centrum fitness i sauna.

Hotel będzie działał pod marką Focus Premium, przewidzianą dla obiektów 4-gwiazdkowych, ale z szacunku do bogatej, 200-letniej historii, zostanie zachowana jego oryginalna nazwa. Obiekt będzie funkcjonować jako Focus Premium Pod Orłem.

Focus Hotels SA prowadzi siedem hoteli w Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Łodzi i Chorzowie, a kolejne trzy inwestycje hotelowe w Sopocie, Białymstoku oraz Lublinie są w trakcie realizacji. Obiekty prowadzone są pod markami Focus i Focus Premium.