Hotel Price Index (HPI) jest corocznym sprawozdaniem na temat cen hoteli głównych regionów wypoczynkowych na całym świecie, wykorzystującym śledzenie ruchu opłat, uiszczanych przez podróżujących za zakwaterowanie. Zbiór danych to rezerwacje dokonane w setkach tysiącach hoteli na całym świecie i stronach Hotels.com.

Z najnowszego badania  przeprowadzonego przez serwis Hotels.com, wynika, że średnia cena za dobę hotelową w Polsce wzrosła w 2016 roku o 8 procent (porównując rok do roku), do 280 złotych. Za nocleg najwięcej zapłacili podróżujący do Sopotu (średnio 560 złotych za pokój), a najmniej - do Cieszyna (141 złotych).

Najpopularniejszym kierunkiem wśród polskich użytkowników portalu był Rzym, zaś wśród zagranicznych klientów, którzy wybierali się do Polski, najliczniej pojawiały się rezerwacje pokojów w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

Wśród kierunków uwzględnianych w raporcie HPI najpopularniejsze wśród Polaków okazały się: Włochy, Hiszpania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Czechy i Holandia.