Użytkownicy mogą zawężać wyniki wyszukiwania do określonych dat i klas podróży, a podczas korzystania z wirtualnego asystenta za pomocą aplikacji Facebook Messenger, mogą też określić miejsce odlotu i przylotu, kod portu lotniczego lub swoje miasto pobytu jako początek podróży. Chatbot dopasuje najbliższe lotnisko, z którego operuje Lufthansa i zaproponuje podróż wraz z rejsem powrotnym siedem dni później. Mildred wyszukuje oferty w kolejnych dziewięciu miesiącach, ale daty mogą być zawężone do konkretnych dni tygodnia, miesięcy lub świąt, np. Bożego Narodzenia. Mildred weźmie również pod uwagę wybraną klasę podróży: ekonomiczną, ekonomiczną premium lub biznesową. Użytkownicy, którzy chcą kupić bilet są następnie przekierowywani do mobilnej strony Lufthansy, gdzie mogą dokonać rezerwacji rejsów bezpośrednio ze smartfona.

Avatar Mildred to kobieta w okularach i różowym koku. Użytkownicy nie muszą wypełniać kwestionariuszy - proces odbywa się w formie pisemnego dialogu.

Bot oparty jest na platformie Wit.ai, obsługującej zapytania w języku naturalnym (natural language processing). Platforma wybrana przez wewnętrzny zespół programistów posługuje się językiem angielskim i niemieckim, rozpoznaje także nazwy miejsc i daty i tłumaczy pisemne pytania na kod zrozumiały dla maszyny. Chatbot wykorzystuje dwa interfejsy: API dla bazy danych „Najbliższe lotnisko Lufthansy", która przechowuje również trzyliterowe kody lotnisk (jak FRA dla Frankfurtu). Drugim interfejsem wykorzystywanym przez Mildred jest geolokalizacja Google, rozpoznająca wiele atrakcji turystycznych i nazwy miejsc. Jeśli użytkownik wprowadzi nazwę "wieża Eiffla", jako miasto docelowe rozpoznany zostanie Paryż. Na tej podstawie Mildred wysyła zapytanie do bazy danych „Lufthansa Best Price" i wyszukuje najtańsze oferty dostępne dla określonego kierunku.

Obecnie Mildred dostępna jest w wersji beta. Zespół programistów wymyślił i przetestował wiele różnych możliwych sformułowań, ale w praktyce stosowanych jest wiele więcej kombinacji. - Proces zaawansowania Mildred jest już na znaczącym poziomie, ale ważne było dla nas uruchomienie wersji beta, aby dać jej szansę na naukę. W cyfrowym świecie liczy się szybkość i podejście charakterystyczne dla start-upów, co wiąże się z szybkimi testami nowych wersji i wprowadzaniu poprawek od grupy testerów - wyjaśnia dr Torsten Wingenter, szef działu innowacji cyfrowych, cytowany w komunikacie prasowym. Mildred początkowo będzie rozumiała język niemiecki i angielski. Wkrótce ma się jednak nauczyć i innych.

Wyszukiwarka najlepszych cen jest dostępna dla użytkowników iPhone'a i Androida poprzez bezpłatną aplikacje Facebook Messenger. W celu rozpoczęcia dialogu w okno wyszukiwarki aplikacji należy wpisać „Lufthansa Best Price".