W sumie w całym sezonie letnim armatorzy zaplanowali w Gdańsku 29 wizyt dużych statków wycieczkowych. Część z nich wpłynie do portu już kolejny raz, ale są również jednostki, dla których będzie to pierwsza wizyta. Wśród nich ponad 200-metrowy statek Aida Vita, a także jednostka Ocean Majesty, która przybije dwukrotnie do gdańskich nabrzeży - 2 czerwca i 1 lipca. Pierwszy raz przypłynie również portugalska Astoria, pływająca pod banderą Wysp Bahama. Będzie 19 sierpnia i 2 września.

Jak informuje zarząd portu, statki mają cumować przy nabrzeżu Obrońców Westerplatte oraz nabrzeżu WOC II. Dla ich pasażerów będą przygotowane m.in. bezpłatne Wi-Fi, możliwość pieszej wycieczki na Westerplatte czy dojazd do centrum miasta taksówkami nowej korporacji. Nowością będą także pokazy artystyczne.

Bałtycki rynek morskiej turystyki staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. W zeszłym roku z ponad 22 milionów pasażerów statków wycieczkowych na świecie, ponad 4 miliony pływało po tym morzu. Ich statki zawijały do bałtyckich portów ponad 2100 razy.