Chodzi o Swissotel Krasnyje Chołmy - pięciogwiazdkowy kompleks usytuowany niedaleko centrum, nad brzegiem rzeki Moskwy. Hotelem zarządzają Szwajcarzy z firmy Swissotel, ale właścicielem jest turecki holding Enka.

Jak podał portal RBK, hotel od 30 grudnia nie przyjmuje rezerwacji ani nie sprzedaje pokojów i usług. Nie działają restauracje, bary, centrum spa, baseny, sklepy oraz usługi kateringowe. Ewa Maria Pancer ze Swissotel Hotel & Resorts tłumaczy, że praca hotelu została wstrzymana w związku z „dodatkowymi ograniczeniami dla tureckiego biznesu w Rosji, przyjętymi 29 grudnia 2015 roku". - Staramy się wyjaśnić u władz wpływ tych decyzji na nasz biznes w Rosji - dodaje Pancer.

Prezydent Władimir Putin 28 grudnia powiedział, że sankcje wobec Turcji dotyczą nie tylko firm tureckich, ale też firm kontrolowanych przez Turków. Rosja jednostronnie zniosła bezwizowy ruch dla Turków, zakazała lotów czarterowych do Turcji i sprzedawania wycieczek i pobytów zorganizowanych w tym kraju. A na koniec, 29 grudnia, premier podpisał rozporządzenie, w którym zakazuje się działalności w Rosji firm tureckich, m.in. w biznesie budowlanym, turystycznym i hotelarskim.