Niemcy i Rosjanie szturmują zamek w Malborku

W 2014 r. Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedzili goście z ponad 80 krajów. Najliczniejszą grupę wśród turystów z zagranicy stanowili - tradycyjnie już zresztą - Niemcy

Aktualizacja: 28.12.2014 17:11 Publikacja: 28.12.2014 13:07

Fot. zamek.malbork.pl

Fot. zamek.malbork.pl

Foto: Materiały Promocyjne

Jak mówi wicedyrektor Muzeum Zamkowego Rafał Mańkus, z szacunków wynika, że w kończącym się właśnie roku zamek krzyżacki w Malborku odwiedziło w sumie ok. 460 tysięcy turystów, z czego jedna czwarta pochodzi z zagranicy. - Mowa tu o turystach z ponad 80 krajów, w tym z tak egzotycznych dla nas miejsc jak np. Mongolia, Mauritius, Chile, Arabia Saudyjska czy Nowa Zelandia - wyjaśnia Mańkus.

Wśród gości z zagranicy od wielu lat niezmiennie najliczniejszą grupę stanowią Niemcy. W tym roku malborski zamek odwiedziło ponad 40 tysięcy naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Podobną liczbę niemieckich turystów odnotowano w warowni także w minionych dwóch latach.

- Głównie są to nadal osoby odwiedzające nasz kraj ze względów sentymentalnych, czyli przedwojenni mieszkańcy Pomorza czy Mazur albo ich potomkowie, którzy chcą zobaczyć miejsca ważne dla przodków - tłumaczy Mańkus.

Drugą po Niemcach grupę stanowią - także już od kilku lat, Rosjanie. W tym roku zamek odwiedziło już ponad 20 tysięcy gości ze Wschodu. Rok wcześniej - ok. 15 tysięcy, a w 2012 r. - 12 tysięcy.

- Z dużym niepokojem śledzimy sytuację w Rosji, zwłaszcza dewaluację rubla. W tej chwili wprawdzie nie odnotowaliśmy jakiegoś drastycznego spadku liczby rosyjskich turystów, ale obawiamy się, że możemy to odczuć w przyszłym roku - mówi Mańkus, dodając, że ewentualny spadek liczby turystów z Rosji muzeum odczułoby finansowo, straciliby też właściciele licznych sklepów z pamiątkami działających w sąsiedztwie warowni. - Rosjanie są bardzo dobrymi klientami: kupują dużo i bez targowania się - podkreśla wicedyrektor.

Na trzecim miejscu - po Niemcach i Rosjanach, pod względem liczebności znaleźli się w tym roku Hiszpanie, którzy odwiedzili zamek w liczbie ponad sześciu tysięcy. Także w 2012 i 2013 roku turyści z Hiszpanii uplasowali się na trzecim miejscu z podobną liczbą turystów. W opinii Mańkusa ta tendencja może być efektem Euro 2012. - Sądzę, że wielu turystów z zagranicy, którzy przy okazji mistrzostw odwiedzili nasz region, postanowiło przyjechać tu ponownie - ocenia Mańkus.

Na gdańskim stadionie w ramach Euro 2012 grała - obok reprezentacji Hiszpanii - także drużyna z Włoch. - Również z tego kraju mamy więcej gości niż przed mistrzostwami - mówi wicedyrektor.

Obok Włochów na kolejnych miejscach w gronie zagranicznych turystów odwiedzających Malbork pojawiają się w ostatnich latach mieszkańcy Francji, Wielkiej Brytanii oraz Skandynawowie, w tym przede wszystkim Szwedzi i Norwegowie. - Sądzimy, że spore grono szwedzkich i norweskich gości możemy zawdzięczać tanim liniom lotniczym oraz działaniom promocyjnym, jakie podjęła nasza placówka reklamując się m.in. w tamtejszych biurach podróży - zaznacza Mańkus.

W ostatnich latach liczba zagranicznych turystów odwiedzających malborską warownię rośnie: w 2012 r. stanowili oni około jednej piątej wszystkich gości, a w tym roku - już około jednej czwartej. Rośnie także liczba zwiedzających zamek. "W okolicy roku 2008, kiedy przez świat przetoczył się kryzys, zanotowaliśmy duży spadek liczby turystów: w 2007 r. mieliśmy 500 tys. gości, a w 2012 - 404 tys. Teraz z roku na rok turystów nam znów przybywa: rok temu było ich 418 tysięcy, a w tym roku ich liczbę szacujemy na 460 tysięcy - - opowiada Mańkus.

Jego zdaniem wzrost liczby gości w muzeum to nie tylko efekt polepszenia się sytuacji gospodarczej, ale też zabiegów poczynionych przez gospodarzy placówki. Jak przypomniał Mańkus, wiosną w muzeum zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji inwestycji placówka zyskała obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.

Latem muzeum wprowadziło też do swojej oferty nowe propozycje, w tym specjalną trasę przeznaczoną dla rodzin, a późną jesienią w zamkowych pomieszczeniach otwarto kolejną wystawę stałą przypominającą trzy wieki zamku pod panowaniem polskim.

Warownia w Malborku powstała w XIII wieku jako siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Muzeum działające w zamkowych wnętrzach oferuje turystom liczne ekspozycje poświęcone krzyżakom, ale też dziejom samego zamku oraz bursztynu czy regionu malborskiego.

 

Jak mówi wicedyrektor Muzeum Zamkowego Rafał Mańkus, z szacunków wynika, że w kończącym się właśnie roku zamek krzyżacki w Malborku odwiedziło w sumie ok. 460 tysięcy turystów, z czego jedna czwarta pochodzi z zagranicy. - Mowa tu o turystach z ponad 80 krajów, w tym z tak egzotycznych dla nas miejsc jak np. Mongolia, Mauritius, Chile, Arabia Saudyjska czy Nowa Zelandia - wyjaśnia Mańkus.

Pozostało 90% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek