Plac pod budowę poświęcił dziś biskup koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak.Centrum powstanie z inicjatywy sióstr szensztackich, które opiekują się sanktuarium. Według planów, budowa ma być zakończona w ciągu pięciu, sześciu lat.

- Centrum jest potrzebne pielgrzymom i turystom, którzy coraz liczniej odwiedzają sanktuarium - zaznacza siostra Paulina Kopacz, przełożona zakonnic.

W Centrum będzie kaplica i muzeum imienia Jana Pawła II, który 23 lata temu poświęcił sanktuarium. Jak zapowiada siostra Paulina, można będzie tam obejrzeć pamiątki związane z tym wydarzeniem, między innymi klęcznik, na którym klęczał Ojciec Święty.

W Centrum będzie także ekspozycja poświęcona kardynałowi-elektowi Ignacemu Jeżowi, pierwszemu biskupowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wieloletniemu opiekunowi Ruchu Szensztackiego w Polsce. Biskup Jeż, który ocalał z obozu w Dachau, był współautorem listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. Jan Paweł II nazywał go "uśmiechniętym biskupem" i napisał o nim w książce "Wstańcie chodźmy": "z nim naprawdę się przyjaźniłem". Biskup Ignacy Jeż zmarł w Rzymie 16 października 2007 roku, na kilka dni przed wyniesieniem go do godności kardynalskiej przez papieża Benedykta XVI.