Bruksela chce w ten sposób przyciągnąć więcej przyjezdnych, co ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem przekonywała, że dodatkowi turyści zostawią we Wspólnocie 130 miliardów euro w ciągu pięciu lat, co przełoży się na ponad milion miejsc pracy w sektorze turystycznym.

- Z naszych szacunków wynika, że 6 milionów 600 tysięcy potencjalnych podróżnych zrezygnowało z ubiegania się o prawo wjazdu do Unii z powodu długich i kosztownych procedur. Musieliśmy więc zacząć działać. Nie ma czasu do stracenia - podkreśliła komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Zgodnie z propozycją Komisji, termin oczekiwania na wizę ma być skrócony z 15 do 10 dni. Wnioski mają być uproszczone i będzie je można wypełnić także w Internecie.

Wprowadzony ma być nowy rodzaj wiz zezwalający na podróżowanie przez rok po krajach strefy Schengen. Komisja chce też wprowadzenia wiz wielokrotnego wjazdu na 3 lata dla tych, którzy już wcześniej je otrzymali, zostali sprawdzeni i ich dane znajdują się w Wizowym Systemie Informacyjnym. Ponadto zlikwidowane mają być opłaty za wizy dla nieletnich.