Turyści wypoczywający na Gran Canarii powinni unikać ulicznych sprzedawców oferujących udział w loteriach. Europejskie Centrum Konsumenckie w Niemczech (Das Europäische Verbraucherzentrum Deutschland, EVZ) ostrzega przed oszustami, którzy namawiają urlopowiczów, głównie w miejscowościach Puerto de Mogán i Playa del Inglés, do kupienia losów.

Zazwyczaj „wygrywają" w nich atrakcyjne nagrody, takie jak zegarki czy aparaty fotograficzne, ale żeby je odebrać, muszą wsiąść do taksówki, która przez kilka godzin obwozi ich po okolicy. W czasie wycieczki naciągacze oferują vouchery na pobyty w hotelach w atrakcyjnych cenach czy inne usługi do wykorzystania w czasie kolejnego urlopu. Ofiary poddawane są naciskom - za kolejny pobyt na Wyspach Kanaryjskich trzeba zapłacić od razu, kartą kredytową lub gotówką. W umowie nikt nie gwarantuje możliwości odstąpienia od niej. Czasu na przemyślenie propozycji nie ma. O wcześniejszej nagrodzie nikt już nie wspomina.

Agenci mogą zamawiać w EVZ bezpłatne ulotki informujące o tym procederze, by rozdawać je swoim klientom. Centrum udostępnia je także w formie PDF-a.

Zobacz też: "Kupujesz podróbki? W Hiszpanii zapłacisz karę".