Inwestycję współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko chcą wykonać: Hydrobudowa Gdańsk SA i holenderska spółka Van Oord Dredging and Marine Contractors BV Rotterdam (za 148,7 mln zł) oraz Energopol Szczecin SA i Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. Słupsk (122,6 mln zł).

Urząd Morski w Słupsku na prace te przeznaczył 136,7 mln zł. Przetarg ma być rozstrzygnięty w ciągu kilku najbliższych dni.

Inwestycja w Łebie, Rowach i Ustce ma być wykonana do 2015 r. Jej celem jest ochrona brzegu przed erozją. Prace będą realizowane na 4,1-kilometrowym odcinku wybrzeża; z tego 2,3 km znajduje się w Łebie, 950 m w Rowach i 850 m w Ustce.

W morzu ma m.in. zostać zbudowanych 16 ostróg brzegowych oraz cztery progi podwodne o łącznej długości 4,1 km, z czego 1,4 km będą to tzw. moduły siedliskowe, czyli sztuczne rafy. Przebudowany będzie również 462-metrowy odcinek opaski brzegowej na wysokości Ustki.

Wyłonienie wykonawcy projektu i robót budowlanych odbywa się w formule przetargu ograniczonego, który ogłoszono w lutym 2013 r. Jak poinformował poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin, do pierwszego etapu przetargu stanęło osiem podmiotów i wszystkie dopuszczono do drugiej fazy postępowania. Swoje oferty przedstawiły jedynie dwa konsorcja.