Nowe niższe stawki wejdą w życie od 1 stycznia i będą stosowane wobec nowych szlaków i wszelkich działań linii lotniczych pozwalających zwiększyć transport powietrzny — ogłosił urząd nadzoru nad lotniskami AENA. Opłaty pobierane od pasażera na trasach, na których nastąpi wzrost przewozów zostaną zmniejszone o 75 proc., a nowe szlaki będą całkowicie zwolnione z opłat.

Te redukcje mają zlikwidować skutki podwyżek opłat lotniskowych w ostatnich dwóch latach. Opłaty wzrosły dwukrotnie na największych lotniskach Barajas w Madrycie i El Prat w Barcelonie, skłaniając tanią linię EasyJet do zamknięcia swej bazy w Madrycie, a Ryanaira do zmniejszenia liczby lotów i szlaków.

Minister transportu Ana Pastor stwierdziła, że nowe rozwiązanie może zwiększyć przewozy na 46 hiszpańskich lotniskach o ok. 2 proc. czyli o prawie 4 mln podróżnych. Po dziewięciu miesiącach przewozy te zmalały o 4,9 proc., o 7,5 mln osób, z powodu mniejszego popytu na loty krajowe w czasie spowolnienia gospodarki i likwidacji połączeń krajowych.