Rosja to największe państwo świata. Transport lotniczy jest więc często jedynym sposobem dotarcia w odległe miejsce. Najnowszy ranking punktualności rosyjskich linii lotniczych pokazuje, z których samolotów lepiej nie korzystać, a które wybierać.

Zestawienie punktualności przewozów w I kwartale tego roku zrobione przez agencję RIA Rating, pokazuje, że najwięcej spóźnionych lotów (chodzi o poważne spóźnienia powyżej 6 godzin) miał Aerofłot- 1350. Ponieważ jednak wykonuje ich też najwięcej, to stosunek spóźnień do wszystkich rejsów wynosi 3,6 procent, co daje siódme miejsce wśród ocenionych 28 rosyjskich linii lotniczych.

Najpunktualniejszą linią jest Rossija (1,7 proc. spóźnionych lotów, w tym 0,21 proc. powyżej 6 h), przed liniami Sibir (2,7 proc.) i Władywostok Avia (2,8 proc.). Na drugim końcu zestawienia znajduje się Moskowskaja, która w sumie opóźnionych miała ponad 20 procent rejsów, w tym 7 procent bardzo mocno opóźnionych.

- Także w drugim kwartale wielkość opóźnień pozostanie na zbliżonym poziomie - oceniają eksperci RIA Rating. Z jednej strony mniejszy będzie wpływ pogody na spóźnienia, ale z drugiej zbliżający się sezon turystyczny spowoduje wzrost przewozów czarterowych. Dlatego rosnąć będzie punktualność linii nie specjalizujących się w czarterach, a spadać tych, które mają ich coraz więcej. Jednak idealnej punktualności nie można się spodziewać po żadnym z przewoźników. W naszych ratingach nie mamy ani jednej linii, która nie miałaby ponad 6-godzinnych opóźnień - zauważają autorzy zestawienia.

Wniosek jest jeden: podróżując po Rosji trzeba mieć dużo cierpliwości, termosy herbaty lub kawy i kanapki na przeczekanie, bo przewoźnicy często niczego nie oferują czekającym godzinami pasażerom.