Jak szacuje szef dolnośląskiego lotniska, w tym roku z rejsów krajowych na trasie do i z Wrocławia skorzysta ok. 330 tys. osób. To o ok. 100 tys. osób więcej niż w roku 2011.
Opinie
Adrian Furgalski, ekspert ds. lotnictwa
W 2012 r. OLT Express pozwolił Polakom latać po kraju za przysłowiowe grosze. Na jego ofertę odpowiedział Eurolot i ruszyła wojna cenowa, którą Eurolot okupił gorszymi wynikami. Jednak zwyżki na rynku połączeń krajowych będą się utrzymywać przede wszystkim ze względu na brak alternatywnej infrastruktury, czyli dobrych dróg i linii kolejowych. Jeżeli komuś zależy na czasie, to np. na trasie z Gdańska do Wrocławia nie ma innego wyboru niż skorzystać z samolotu. Choć w 2013 r. należy się spodziewać spadku w porównaniu z 2012 r., to w stosunku do 2011 r. będzie jednak lepiej. A rynek rósł systematycznie już przed pojawieniem się OLT Express. I choć dla klientów liczy się w pierwszej kolejności cena, to bilet, by działalność była opłacalna, musi kosztować ok. 200 zł w jedną stronę.
—not. ais
Spadki i zwyżki na lotniskach w 2013 r.
Polskie lotniska w lutym rozwijały się bardzo nierówno. W Gdańsku i Bydgoszczy liczba podróżnych wzrosła o ok. 10 proc., we Wrocławiu o 1,4 proc., w Katowicach spadła o ok. 2 proc., a w Poznaniu o prawie 21 proc. Port lotniczy w Bydgoszczy obsłużył w lutym 18,87 tys. podróżnych. To o 10 proc. więcej niż w lutym 2012 r. Od początku roku przez port przewinęło się 41,3 tys. pasażerów. 10-proc. wzrost rok do roku zanotowało w lutym lotnisko w Gdańsku. Port im. Lecha Wałęsy obsłużył w lutym 2013 roku 179,3 tys. osób. Na niewielkim plusie luty zakończyło też wrocławskie lotnisko – odprawiło o 1,4 proc. pasażerów więcej niż w lutym 2012 roku, czyli 107 tys. osób. Spadkowy trend ze stycznia kontynuuje lotnisko w Katowicach. Luty przyniósł utratę 1,9 proc. klientów w porównaniu z lutym 2012 r. Od początku roku lotnisko odnotowało spadek liczby obsłużonych pasażerów o 2 proc. Liczy na poprawę wyników wraz z rozpoczęciem sezonu letniego i pojawieniem się nowych kierunków czarterowych. Rekordowy spadek od początku roku zanotował port lotniczy w Poznaniu. Lotnisko Ławica obsłużyło w lutym 72,3 tys. osób, o 20,8 proc. mniej niż rok temu, kiedy przewinęło się przez nie 91,3 tys. podróżnych. Od początku roku spadek liczby podróżnych w Poznaniu wyniósł 20 proc. Na ten rok szefowie polskich lotnisk przewidują stabilizację rynku. Jak wynika ze wstępnych szacunków, wszystkie porty lotnicze obsłużą łącznie 26,7 mln osób – o około 8,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym.