Jak podaje ACI, czyli Zrzeszenie Międzynarodowych Portów Lotniczych, wciąż dynamicznie rozwijają się rynki lotnicze  Azji, Afryki i Środkowego Wschodu, gdzie liczba pasażerów w kwietniu wzrosła  rok do roku o około 10 proc. Największe porty regionów, jak lotnisko w Singapurze czy w Dżakarcie, obsłużyły odpowiednio o 13 i 18 proc. podróżnych więcej niż w kwietniu 2011 roku.

Dużo skromniejsze zwyżki miały miejsce w portach Ameryki Północnej – o 2,9 procent, Ameryki Południowej –  0 2,7 procent, czy w Europie, gdzie liczba podróżnych wzrosła w kwietniu o 1,9 procent. – Zauważalne jest nieznaczne spowolnienie na rynku  lotów krajowych w Europie – zaznacza Rafael Echevarne,  dyrektor ekonomiczny ACI. W Polsce ruch rośnie w tempie średnio około 10 procent rok do roku.

W Polsce ruch lotniczy w 2012 roku ma wzrosnąć o 9 procent, do 23,6 miliona podróżnych.

Jak podają eksperci ACI, globalne trendy dotyczące obsługi towarów przez branżę lotniczą są dużo mniej korzystne niż w wypadku  sektora pasażerskiego. Masa towarów przeładowana na światowych lotniskach spadła w kwietniu o 4 procent w porównaniu z kwietniem 2011 r. .