Kraków jest powszechnie znany jako miasto królów, a pierwszymi skojarzeniami, które przychodzą na myśl po usłyszeniu jego nazwy, są najczęściej Wawel oraz Kościół Mariacki i Barbakan. Tymczasem Kraków ma do zaoferowania znacznie więcej! To miasto żywe, z bogatą historią i kulturą, świetne miejsce na aktywny wypoczynek i weekendowy relaks. Przekonaj się, co warto zobaczyć, spędzając czas w stolicy Małopolski.
Rynek Główny to jedno z najpopularniejszych miejsc Krakowa – gwarne Sukiennice i strzeliste wieże Kościoła Mariackiego ze wzbijającymi się w niebo gołębiami w tle są pocztówkowym obrazkiem. Znacznie mniej osób zagląda jednak niżej, do podziemi. A to właśnie tam obejrzeć można niezwykłą wystawę archeologiczną, której eksponaty opowiadają o dawnym życiu krakowian – obejrzeć można między innymi fotografie, monety, zabytki cechowe i militaria. Podziemny Rynek to piękna i interaktywna podróż po historii Krakowa, jego architekturze i zawiłościach politycznych miasta, która przypadnie do gustu wszystkim, bez względu na wiek.
Stolica Małopolski to bardzo ważne miejsce na kulinarnej mapie Polski. Oprócz znakomitych restauracji na Starym Mieście serdecznie polecamy wizytę na Kazimierzu, Podgórzu lub w okolicach Błoń. Czekają tam dziesiątki zarówno eleganckich restauracji jak i nowoczesnych barów, knajpek czy food trucków, gdzie spróbować można zarówno kuchni polskiej i żydowskiej, ale także z wielu krajów świata.
Mogłoby wydawać się, że w tak bogatym w zabytki mieście, nie warto poświęcać czasu na podziwianie obrazów. Nic bardziej mylnego! Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie jest jedynym w Polsce, które w swoich zbiorach posiada dzieło namalowane przez Leonarda da Vinci. To słynna Dama z gronostajem, której fikcyjna historia kradzieży została przedstawiona w filmie Vinci. Warto skorzystać z okazji i poświęcić czas na obejrzenie dzieła tego wybitnego renesansowego twórcy, ze względu na niezwykłą na skalę świata unikatowość eksponatów, które wyszły spod jego ręki.
Dlaczego warto odwiedzić Kraków? – link do artykułu o najsłynniejszym dziele sztuki w Polsce