Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci, to jeden z największych artystów w historii świata. Był włoskim renesansowym malarzem, rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, a także odkrywcą, matematykiem, anatomem, wynalazcą, geologiem, filozofem, muzykiem i pisarzem. Żył długo, jak na przełom XV i XVI wieku, bo 67 lat. Dzięki temu mógł tak wszechstronnie się rozwijać.
Jako malarz stworzył dzieła należące do najlepszej twórczości, jaka kiedykolwiek powstała. Jego wielkie obrazy to m.in. „Ostatnia wieczerza” i „Mona Lisa” – to do nich ustawiają się najdłuższe „muzealne” kolejki; odpowiednio w bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie i w paryskim Luwrze.
Można by wymieniać bez końca dzieła Leonardo. Wspomnijmy jeszcze tylko, aby pokazać niesamowity talent artysty, że jako inżynier tworzył projekty bardzo wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcje m.in. śmigłowca i czołgu…
Wróćmy do da Vinci jako malarza. I przenieśmy się do Krakowa. To tu wisi jeden z zaledwie 15 obrazów artysty, które przetrwały do dziś. Mowa o „Damie z gronostajem”. To jedyne dzieło Leonarda da Vinci w polskich zbiorach.
Kim jest przedstawiona dama?